Záznam závěrečného koncertu 11. ročníku Světového romského festivalu ze Společenského sálu Kongresového centra v Praze. Účinkují: Šutka (Makedonie), Nadara (Rumunsko), M. Balog (ČR), Romengo (Maďarsko), Acquaragia Drom (Itálie), L. Nika (Dánsko), L. Erdenko (Rusko) a P. Šporcl a Romano Stilo (ČR, Slovensko). Režie P. Burian

Slavnostním galakoncertem tradiční romské hudby skončil 11. ročník světového romského festivalu Khamoro, který se konal v Praze. Zaplněný sál v Kongresovém centru roztančilo sedm interpretů z různých zemí Evropy. Pro závěrečný večer organizátoři připravili vystoupení houslisty Marka Baloga, makedonské dechovky nazvané po největší romské osadě v Evropě Šutka, rumunské transylvánské kapely Nadara, maďarských Romengo, vedených jednou z nejvýznamnějších romských zpěvaček Monikou Lakatosovou, ruské zpěvačky Leonsie Erdenkové, dánského akordeonisty Lela Nika a italské kapely Acquaragia Drom. Zvláštním hostem byl houslista Pavel Šporcl s hudebním uskupením Romano Stilo.

Letošní ročník přehlídky romské kultury trval od 25. do 30. května. Festivalové akce se uskutečnily například v klubu Roxy a Paláci Aventin. Na programu byly koncerty tradiční i současné romské hudby i jazzu, výstavy a taneční workshopy. Palác Aventin hostil výstavu obrazů a soch Otto Pankoka z Německa. Součástí festivalového programu byly Dny holandských Romů, které kromě nizozemských souborů návštěvníkům představily také fotografie s romskou tematikou. V kině Aero se promítaly dokumentární filmy. Na programu nechyběly ani taneční workshopy. Výčet festivalových akcí doplnil dvoudenní mezinárodní seminář nazvaný Romská kultura jako součást kultury evropské a dílny nazvané Jdeme dlouhou cestou.

Stopáž89 minut
Rok výroby 2009
 P
ŽánrHudba