Slavnostní koncert z Velkého sálu Kongresového centra Praha (2009). Nejznámější předehry a sborové scény Giuseppa Verdiho hraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem V. Válkem. Spoluúčinkuje Český filharmonický sbor Brno, sbormistr P. Fiala. Kamera J. Lebeda. Režie S. Vaněk

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Galakoncert věnovaný operní tvorbě Giuseppa Verdiho (1813–1901) nabídl po dlouhé době výběr těch nejznámějších sborových scén, které se stanou pro televizního diváka nezapomenutelným setkáním se zpěvoherním odkazem tohoto slavného italského skladatele v podání stočlenného sboru a rozhlasových symfoniků. Uslyší předehry a scény z oper Jeden den vlády (Un giorno di regno), Trubadúr, Traviata, Nabucco, Ernani, Lombarďané na první křížové výpravě, Síla osudu, Macbeth, nebude chybět ani triumfální pochod z Aidy.

Italský skladatel Giuseppe Verdi je jednou z největších postav světové operní scény a bezesporu nejpopulárnějším italským operním skladatelem. Navázal na tradiční formu italské opery, spojil její hlavní rysy: dramatičnost a melodičnost a stal se dovršitelem jejího vývoje. Rozhodujícím okamžikem v jeho uměleckém životě představovala opera Nabucco (1842). Do čela operních tvůrců jej však vynesla teprve trojice slavných zpěvoher – Rigoletto (1851), Traviata a Trubadúr (1853), spojující libozvučnost italského operního zpěvu s výrazovým realismem. K slavnostnímu otevření Suezského průplavu a Káhirské opery byla objednána Aida (1871), kterou Verdi komponoval s představou hlasu vynikající české sopranistky Terezy Stolzové.

Stopáž83 minut
Rok výroby 2010
ŽánrHudba