Životní a profesní příběh významné české herečky, která nás včera ve věku 91 let opustila (2010). Scénář a režie Z. Zemanová

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Včera 13. dubna, zemřela česká herecká legenda.
Paní Věra Kubánková patřila ke generaci, která zažila odtržení Slovenska ve 30. letech na vlastní kůži. Její otec byl důstojníkem armády a sloužil od 20. let na Slovensku. Když tam pak vypukly protičeské nálady a vznikl Slovenský štát, rodina se usídlila v Hradci Králové. Své zralé herectví uplatila Věra Kubánková především ve dvou pražských divadlech – v Realistickém (dnes Švandově) a v Divadle za branou. Způsob herecké práce, který tam v 60. letech u Otomara Krejči poznala, ji ovlivnil na celý další život. Paní Věra hrála do poslední chvíle divadlo, její vitalita byla obdivuhodná, stejně jako vědomí herecké profesionality, které si udržovala. A o tom všem a mnoha dalších věcech ze soukromí i ze své herecké zkušenosti sama poutavě vypráví.

Jednou z jejích posledních rolí byla babička ve filmu Kobry a užovky, který nedávno Česká televize uvedla v premiéře. Na jevištích pražských divadel se zapsala do divácké paměti hereckou virtuozitou. Československá televize v roce 1981 V. Kubánkovou zaznamenala v roli stárnoucí vévodkyně Isabely Bourbonské, bývalé lásky panovníka v Šotolově hře Cesta Karla IV. do Francie a zpět (Realistické divadlo). ČT Art bude záznam představení reprízovat 16. května.

* 22. 7. 1924

† 13. 4. 2016


Stopáž52 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrDokument