Životní a profesní příběh významného českého herce, který zemřel 26.1.2019 ve věku 85 let (2010). Scénář a režie O. Kepka

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Včera, 26. 1. 2019, zemřel ve věku 85 let významný český herec, dlouholetý člen činohry Národního divadla – pan Luděk Munzar. Z divadelních rolí vzpomeňme např. na jeho Merkucia v legendární inscenaci Romea a Julie, titulní roli Shakespearova Jindřicha V., Mefistofela v Goethově Faustovi. Určitě utkvěl v pamětni rovněž jako Brechtův Arturo Ui, Rejtar z Vévodkyně valdštejnských vojsk či Bláha z Našich furiantů. Diváci ho mohli vidět rovněž v desátkách televizních filmů a seriálů – zásadní byla titulní role v seriálu J. Dietla Synové a dcery Jakuba Skláře. Nelze opomenout ani např. drama Klobouk plný deště, dvoudílnou televizní inscenaci Ubohý pan Kufalt, napínavý televizní film Příběh kriminálního rady nebo apokryf Pilát Pontský onoho dne či drama Královská hra. Objevil se i na filmovém plátně, např. vedle své manželky J. Hlaváčové ve snímku Lev s bílou hřívou. Dále např. ve filmech Žert, Dědeček automobil či Srpnová neděle. Výrazně se uplatnil i v rozhlase a dabingu. Obdržel cenu Thálie za rok 2011 za celoživotní činoherní mistrovství. V letech 1995 a 2000 byl odměněn cenou Františka Filipovského za mistrovství v dabingu.

„Herec musí především věřit sám sobě a musí si také vážit sám sebe, aby mohl někoho o něčem přesvědčit,“ říkal pan Luděk Munzar. Tato zdánlivě úplně jednoduchá věta v sobě skrývá nejen hlubokou pravdu o herectví, ale také o řadě dalších věcí, které jsou s tímto nejednoduchým povoláním spjaty. Dokument o Luďku Munzarovi připravil v roce 2010 režisér Ondřej Kepka. Rád přiznává, že v době jeho hereckého působení mu byl pan Munzar na obrazovce třikrát „televizním tatínkem“. A i proto spolu vedli dialog, který se ale nebyl jen o herectví, ale i o jeho zálibách a láskách.

* 20. 3. 1933

† 26. 1. 2019


Stopáž52 minut
Rok výroby 2010
 ST AD
ŽánrDokument