Připomeňme si životní a profesní osudy významného českého herce, který zemřel po těžké nemoci 31.10.2011, v bilančním dokumentu S. Oktábcové z loňského roku

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Bořivoj Navrátil zemřel po dlouhé a těžké nemoci v pondělí 31. října 2011. Připomeňme si životní i profesní osudy herce, jehož tvář nikdy neplnila stránky časopisů, v bilančním uměleckém dokumentu. I když ještě nedávno hrál v nekonečném seriálu a natočil řadu filmů, těžištěm jeho práce vždy bylo divadlo. Zásadní část profesního života strávil v Národním divadle, kde spolupracoval s dnes už legendami českého divadla, jakými jsou Otomar Krejča, Ladislav Pešek, Dana Medřická či Karel Höger. Přesto však našel odvahu scénu, která je snem většiny českých herců, na začátku devadesátých let opustit. Tento krok do nejistoty se záhy ukázal jako velmi šťastný. Bořivoj Navrátil se ve svých 59 letech stal jedním z klíčových herců souboru Divadla Na zábradlí, v jehož čele tehdy stál Petr Lébl. Mladým režisérům a kolegům zůstal Bořivoj Navrátil věrný do konce svého života. Hrál v Divadle v Celetné, jehož aktéři i publikum jsou v průměru o více než dvě generace mladší.

Bořivoj Navrátil se vtiskl do paměti diváků také filmovými rolemi – Sestřičky, Knoflíkáři, Co chytneš v žitě, Všichni moji blízcí a další. V Československé a České televizi se jeho tvář objevovala od šedesátých let v titulech původní i světové dramatiky Trezor, Samota, Ženitba, až po léta nedávná – Náhlé neštěstí, Atentát na ministra financí a další. Pravidelně se objevoval i v pořadech a seriálech pro celou rodinu a děti, jako byli např. legendární Návštěvníci, MAHARAL – Tajemství talismanu, pohádky Není houba jako houba, Cyprián a bezhlavý prapradědeček, Pohádkové počasí atd. Hercovy dramatické role zachytila kamera i na divadle, za všechny jmenujme Námluvy Pelopovy, Zadržitelný vzestup Arthura Uie, Vévodkyně valdštejnských vojsk, John Gabriel Borkman, Fernando Krapp mi napsal dopis či Racek.

foto: Radek Falbejsek

Stopáž52 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrDokument