Životní a profesní příběh výrazného divadelního a filmového herce, jenž zemřel 28.11. 2018 ve věku 91 let (2009). Připravili Z. Maléřová a G. Agathonikiadis

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Dne 28.11.2018 zemřel ve věku 91 let český herec Lubomír Kostelka, jehož osobité vystupování na jevišti a před kamerou si oblíbilo několik generací diváků. Proslul především jako představitel komických rolí, zejména ve spojení s přítelem Vladimírem Menšíkem. Setkal se s ním už u přijímaček na JAMU, kde jejich „spolupráce“ dopadla přinejmenším kuriózně. Jeho rejstřík byl nicméně mnohem širší a přesvědčil publikum i jako velký dramatický herec, jak se o tom můžeme přesvědčit nejen v dílech nové filmové vlny 60. let, jimž vévodí Juráčkův Případ pro začínajícího kata.

První profesionální angažmá nastoupil v Českém Těšíně, ale netrvalo dlouho, protože i tady se mu povedl „husarský“ kousek. Zato v Divadle bratří Mrštíků v Brně prožil čtyři léta, naplněná velkými rolemi. Hned první nabídnutou úlohou byl Doktor Galén v Čapkově Bílé nemoci, což byla pro mladého herce vskutku nečekaná příležitost. A pak už přišla Praha, divadlo ABC a Jan Werich, u něhož v té době působila řada mladých herců, které zásadním způsobem ovlivnil. Přesto v roce 1963, po Werichově odchodu, Lubomír Kostelka stálé divadelní angažmá opustil. Nejen pro různorodou práci ve filmu a televizi, ale i proto, že se prakticky od narození staral o syna a mohl se mu tak více věnovat.

Od roku 1967 se ocitl na jevišti jen výjimečně, například při krátkém hostování v Hudebním divadle Karlín na počátku 90. let. Na plátně a na obrazovkách se však objevil v několika stovkách rolí, čímž se řadí mezi naše herecké rekordmany. Za připomenutí stojí jeho ztvárnění člena zlodějské bandy Pajdáka v rodinné komedii Páni kluci, zlatokopa Billa v dobrodružném příběhu Claim na Hluchém potoku či postavy Josefa v dramatu Kuře Melancholik, za něž byl nominován na Českého lva. Výrazné role ztvárnil i v seriálech Bylo nás pět a Ranč U Zelené sedmy.

Lubomír Kostelka
herec, zpěvák, malíř

Lubomír Kostelka

* 31. 3. 1927

† 28. 11. 2018


Stopáž52 minut
Rok výroby 2009
 ST AD
ŽánrDokument