Experiment

Věčná cesta

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Jak se žije Romům v naší společnosti? Divadelní představitel Roma z muzikálu „Cikáni jdou do nebe“, Michal Kavalčík, zkusí žít dva dny jako Rom v současném Česku (2009). Připravili: V. Korec, K. Bidlová, J. Vávra a P. Bureš

Divadelní adaptace filmu „Cikáni jdou do nebe“ plní hlediště známého pražského divadla. Ve stejnou dobu se ale v jiné části země odehraje brutální a promyšlený útok na nevinnou romskou rodinu. Jak se něco takového může stát? Jsme vůbec tak tolerantní a mírumilovný národ, za kterého se pokládáme? Jaký máme vztah k Romům? Bereme je jako sobě rovné? A jak se Romům ve většinové bílé společnosti žije?

Na tyto velice vážné otázky budeme v Experimentu hledat odpověď trochu netradičním a ryze experimentálním způsobem. Divadelní představitel Roma Michal Kavalčík zkusí žít dva dny jako Rom v současném Česku. Jak mu to půjde a jaké budou jeho autentické zkušenosti, uvidíte v pořadu Experiment s názvem „Věčná cesta“.

Velice pravděpodobně to nebude mít úplně jednoduché. Z nedávného průzkumu vyplynulo, že vztah Čechů k Romům je dlouhodobě převážně odmítavý. Třetina českých Romů se zmínila o diskriminaci při hledání zaměstnání. Pětina si stěžovala na nerovný přístup ve zdravotnictví a v sociálních službách, třináct procent na nerovné zacházení při hledání bydlení, v obchodech, v restauracích a v jiných službách.

Hlavního aktéra tohoto dílu, herce, tanečníka a zpěváka Michala Kavalčíka namaskovaného za Roma, vyšleme do situací, při kterých toto etnikum pociťuje nejvíce ústrky ze strany „bílých“.

Rádcem mu bude známý fotograf romsko-židovského původu, Jan Josef Hotváth. Zabývá se fotografováním menšin žijících u nás a svojí výstavou „Romové dnes jako před staletími“ přinesl nebývalou výpověď o romské menšině.

Přehrát video

Diskuse diváků
  • Tom 23. 2. 2018 16:03

    Ani jsem nemohl dokoukat!

    Tak takový blábol, stereotypní nesmysl o homosexualitě jsem snad ještě neviděl! Jakože zkus…

  • Hpeat  •  19. 12. 2016 14:31

    nemá co dělat na 1. straně

    Tohle tady nemá co dělat

  • Lubos 8. 3. 2015 19:19

    Toto je na veřejnou omluvu, x let snahy o změnu mínění společnosti o gay bere za své tímto pse…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2008 – ST
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu