Předchozí díl | Následující díl

Experiment

Život na kolečkách

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 5  
Sdílet
| Poslat odkaz

Jak zvládne ostřílený motorkář prožít dva dny na vozíčku? Uvidíme, jak se zachová přítelkyně, zaměstnavatel i obecní úřad. V nesnázích mu poradí J. Potměšil (2008). Připravili O. Dabrowská a P. Bureš

Experiment
Život na kolečkáchExperiment
Život na kolečkáchExperiment
Život na kolečkáchExperiment
Život na kolečkách

Pořad Experiment se soustředí na existující předsudky a stereotypy vůči „jiným“, snaží se prozkoumat a zaznamenat příčiny těchto přetrvávajících postojů. Často si totiž své vlastní chování vůči těmto lidem ani neuvědomujeme a právě možnost pocítit vše „na vlastní kůži“ nám může otevřít oči. Experiment chce přinést svědectví lidí, kteří se v pozici „těch druhých“ alespoň na chvíli ocitli. V každém dílu si jeden dobrovolník vyzkouší, jaké je to být v kůži „outsidera“. Dobrovolníci jsou vybíráni tak, aby měli ke své nové roli co možná nejdále. Více

Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

V prvním díle si sportovně založený motorkář Václav vyzkouší, jaké to je potýkat se s každodenními problémy pro člověka na vozíku. V každém dílu bude navíc našemu dobrovolníkovi sekundovat poradce, který s postižením nebo „jinakostí“ skutečně žije. Tak například našemu mladému motorkáři bude radit herec Jan Potměšil, žijící již 18 let na vozíčku.

Klikněte pro větší obrázekJan Potměšil – filmový a divadelní herec, který v prosinci 1989, krátce poté, co se účastnil listopadových demonstrací, utrpěl při automobilové havárii zranění, po kterém částečně ochrnul. Byl dlouhou dobu v komatu. Jan Potměšil je ženatý, má dvě děti a jeho žena je novinářka. Přestože je na vozíku, dál se věnuje svému povolání – hraje v Divadle v Celetné, natáčí pro televizi.

Náš dobrovolník Václav dostane odborný návod, jak se má chovat a co má dělat a budou mu znehybněny nohy. Takto vybaven bude vyslán do reálných situací a dva dny se pokusí existovat v kůži vozíčkáře. Budeme ho sledovat všude, reakce okolí většinou natáčíme skrytou kamerou.

Klikněte pro větší obrázekNatočený materiál je konfrontován s výpověďmi aktérů o tom, jaké byly jejich pocity, se zkušenostmi našich poradců i s názory odborníků na danou problematiku. Tak se zábavnou formou dovídáme, jaké je to být v České republice počátkem 21. století jiný, než je většina obyvatel.

Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek
Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Tom 23. 2. 2018 16:03

  Ani jsem nemohl dokoukat!

  Tak takovĂ˝ blábol, stereotypnĂ­ nesmysl o homosexualitÄ› jsem snad ještÄ› nevidÄ›l…

 • Hpeat  •  19. 12. 2016 14:31

  nemá co dělat na 1. straně

  Tohle tady nemá co dělat

 • Lubos 8. 3. 2015 19:19

  Toto je na veĹ™ejnou omluvu, x let snahy o zmÄ›nu mĂ­nÄ›nĂ­ spoleÄŤnosti o gay bere …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2008 – ST
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu