Pozoruhodný životní příběh populární herečky estonského původu Liliany Malkiny, která za dva dny oslaví 85. narozeniny, v dokumentu P. Taussiga a V. Knappové.

Herečka Liliana Malkina, jejíž životní jubileum si tento týden připomínáme, se po roce 1990 rozhodla opustit bývalý Sovětský svaz a prožít aktivní podzim života v Praze. Stala se občankou České republiky a díky svéráznému hereckému projevu se jí podařilo získat výrazné divadelní role. Zlomem, který ji dostal do povědomí celého národa, byla nezapomenutelná role babičky v oscarovém snímku Kolja, která se v některých aspektech shoduje se skutečným osudem své představitelky.

Hereččino dětství a mládí bylo tvrdé – kvůli německé hrozbě se za druhé světové války musela s rodiči přestěhovat na nehostinný Ural, ještě větší utrpení však přišlo po válce. Rodina se stala cílem protižidovské perzekuce a otec Liliany byl odsouzen ve vykonstruovaném procesu s lékaři, kteří se měli údajně snažit otrávit politické představitele režimu. Na následky podmínek v gulagu předčasně zemřel.

Liliana již od útlého věku projevovala pohybové a hudební nadání, absolvovala Leningradský divadelní institut a stala se v Tallinu uznávanou a hojně obsazovanou herečkou. Byla jevištní partnerkou a přítelkyní Innokentije Smoktunovského, Vladimira Vysockého a Michaila Baryšnikova, což trvalo až do osudového setkání s českými tvůrci na kulturní výměně v roce 1988, na které navazovalo pozvání do Československa. Liliana Malkina objevila nový domov s celou řadou nových přátel a zaujala k němu takřka patriotický postoj, jenž dává najevo ve svých vyznáních a svém obdivu k atmosféře svobody a tolerance v nalezené vlasti.

Napište nám