Hokejový brankář Bohumil Modrý byl hvězdou československého sportu. Dokud jeho život předčasně neukončil vykonstruovaný komunistický proces.
Režie: Roman Vávra. Scénář: Blanka Modrá, Roman Vávra.
Případ Modrý

Bohumil Modrý, nejlepší hokejový brankář světa, který se výraznou měrou podílel na prvních mezinárodních úspěších československého hokeje po 2. světové válce. V roce 1948 dostal nabídku jít chytat do NHL. Jeho hvězdnou sportovní kariéru i šťastný rodinný život zničil v roce 1950 vykonstruovaný politický proces. Spolu s dalšími reprezentačními hokejovými hráči byl obžalován ze špionáže a velezrady a odsouzen na 15 let těžkého žaláře a nucené práce v uranových dolech. Na následky věznění a ozáření v roce 1963 předčasně zemřel ve věku 46 let.

V dokumentu Romana Vávry Modrého dcera Blanka vypráví příběh svého otce. Od jeho sportovních začátků a světových úspěchů po dramatické životní momenty, které poznamenaly celou rodinu. Odkrývá skutečnosti, které vedly k zatčení všemi obdivovaného Bóži, jak Modrého přátelé oslovovali. Ve velmi osobní zpovědi o mnoha letech bezpráví, kdy musela s matkou i sestrou bojovat o Modrého rehabilitaci, odhaluje tragické souvislosti, které vedly k procesu Modrý a spol., jenž se stal exemplárním případem mocenské represe komunistického režimu pro výstrahu nejen vrcholovým sportovcům, ale i všem ostatním, kteří by chtěli opustit republiku.

Napište nám