Jednou přeběhneš a není cesty zpět. Americký thriller (2008). Hrají: D. Cheadle, G. Pearce, S. Taghmaoui, N. McDonough, A. Khan, A. Panjabiová, J. Daniels a další. Scénář a režie Jeffrey Nachmanoff

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Boj s islámským terorismem je stále vděčným námětem filmařů na celém světě. Hrdinou politického thrilleru Zrádce (2008) režiséra Jeffreyho Nachmanoffa (scenárista katastrofického hitu Den poté a režisér několika epizod oceňovaného seriálu Ve jménu vlasti) je agent CIA Samir Horn, jenž pracuje v tak hlubokém utajení, že o jeho skutečném poslání ví jediný člověk. Všichni ostatní ho považují za nebezpečného teroristu, včetně bojovníků v islámské teroristické organizaci, již má odhalit. Jeho dvojí život komplikuje rodinné zázemí, které se mu opakovaně připomíná. Ve dvanácti letech byl totiž svědkem násilné smrti svého otce, súdánského muslimského duchovního, a jako hluboce věřící člověk je vystaven neustálému tlaku svědomí.

Zrádce, jehož iniciátorem byl překvapivě známý komik Steve Martin (spoluautor námětu a výkonný producent), se nevyhýbá akčním scénám, ale snaží se, víc než je v podobných filmech obvyklé, klást důraz na postavy a jejich morální dilemata. Pozoruhodný výkon v titulní úloze podává přední afroamerický herec Don Cheadle (nar. 1964), jenž byl také jedním z producentů filmu. I v dalších rolích se objevují známí představitelé Guy Pearce (agent FBI Roy Clayton) a Jeff Daniels (Samírův šéf Carter).

Originální názevTraitor
Stopáž110 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrFilm