Zavírá se brána dětského domova a otvírá se nový, drsný svět. V novém filmu České televize uvidíte S. Stašovou, L. Freje, J. Pidrmanovou, F. Cíle, T. Nvotovou, P. Řezníčka a další. Scénář I. Pelant. Kamera M. Diviš. Režie I. Pavlásková

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

1. díl třídílného televizního filmu o velkém a složitém problému naší současnosti, o dětech z dětských domovů, které na pokraji své dospělosti vstupují do normálního života, na nějž jsou jen málo připraveni a s nímž se musí mnohdy bolestně srovnat. Jde o jeden z prvních pokusů proniknout do této citlivé tématiky formou dramatického příběhu, tedy fikce, která si klade za cíl najít ve smyšleném ději a jeho katarzi pravdivé jádro společenského a především lidského problému.

Dvaadvacetiletá Marie, která dokončuje studia na sociální škole, osmnáctiletý Adam, právě opouštějící dětský domov a nejmladší, sedmnáctiletá Eva, kterou odchod do normálního světa teprve čeká – to je ústřední trojice hrdinů, s níž se setkáváme na začátku příběhu. Spojuje je příbuzenský vztah, mají jednu matku, neschopnou nést své mateřství. Mají zvyky a zkušenosti obyvatel dětského domova a naopak jim chybí mnohé ze zkušeností, které my všichni mimo dětské domovy považujeme za samozřejmé a běžné – například samozřejmý chod běžné rodiny. Jejich vzájemné pouto je ovšem nesmírně silné, tak trochu jsou to ti tři proti neznámému, drsnému a nic neodpouštějícímu světu. Musejí ho nejen vnějškově, ale především niterně pochopit, musejí se ho niterně naučit, aby mohli obstát jako všichni ostatní, kteří tento handicap nemají.

A je to tvrdé a bolestné učení, na jehož začátku se ocitáme. V prvním díle třídílného filmu jsme v případě Adama svědky právě onoho prvního skutečného nárazu na realitu, onoho vykročení do normálního světa normálních povinností a normálních vztahů. Adamův první náraz na skutečný svět končí zoufalstvím. Jeho starší sestra Marie, dokončující sociální školu a chystající se na profesionální dráhu sociální pracovnice, prochází první důležitou citovou křižovatkou dospělé ženy, zdánlivě nejvíce vyzbrojené na vše, co život přináší – a nejmladší a nejsvéráznější Eva z dětského domova neodchází, ale utíká, po hlavě se vrhá do skutečného světa jako kamikadze. Paralelní příběhy tři sourozenců, kteří neměli to štěstí poznat normální rodinu, se od sebe vzdalují i přibližují, různě se kříží a protínají, ale stále zůstávají osudově spojeny tím, co je odlišuje od těch, kteří to štěstí měli.

Stopáž85 minut
Rok výroby 2010
 P ST HD
ŽánrFilm