Jaké psací potřeby se používaly před rokem 1989?

Obsah dílu

Přehrát vše

Na svoje první psací pero si pamatuje snad téměř každý. Ať bylo bombičkové, plnicí nebo násadkové s kalamářem. A také pravděpodobně na skvrny, které dělalo. Asi už tušíte, že další díl Retra se bude věnovat právě psaní a psacím potřebám.

Mnozí pamětníci vzpomínají, jak si oddychli, když násadková pera s kalamářem nahradila pera plnicí. Byla to plnicí pera a byla na takovou gumičku. Snad se jmenovala Pionýr. Na své zkušenosti s československými tužkami a psacími potřebami zavzpomíná i malíř Boris Jirků.

Když v 60. letech přišla čínská pera, byl to svátek. Později se rozmohly i propisovací tužky. Naopak tužky obyčejné se prakticky nezměnily. Jaké psací potřeby se před rokem 1989 používaly, zjišťovala Aneta Vojtěchová. Pamatujete si ještě, čím jste se učili psát na základní škole? A jaké psací potřeby jste před rokem 1989 měli rádi?

Čím dnes nejraději píšete?

12 % 67 hl. Obyčejnou tužkou 14 % 80 hl. Plnicím perem 47 % 252 hl. Propisovací tužkou 6 % 35 hl. Fixem 8 % 47 hl. Keramickým perem 8 % 47 hl. Čínským perem 5 % 26 hl. Nevyhovuje mi žádná z předchozích možností. Celkem 554 hlasy
Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST