Národní divadlo bylo vždy výjimečné. V 70. letech 20. století se ale ukázalo, že budova musí být důkladně opravena. Po šestileté rekonstrukci bylo ND znovu slavnostně otevřeno 18. listopadu 1983.

Národní divadlo bylo otevřeno 18. listopadu 1883 operou Libuše od Bedřicha Smetany. Téměř sto let fungovalo bez větších oprav. Přesto se v 70. letech 20. století ukázalo, že rekonstrukce je nutná. Začala rozsáhlá oprava spojená s dostavbou okolí. Národní divadlo bylo na šest let uzavřeno a znovu se otevřelo až 18. listopadu 1983. V dalším pokračování RETRA se zaměříme na obnovu ND – jak probíhala oprava, kolik stála nebo s jakými obtížemi se stavbaři potýkali. A nezapomeneme se zeptat ani lidí, kteří jsou s divadlem spojeni: od šatnářek po herce. Pražané pak budou vzpomínat, jaké problémy jim rekonstrukce divadla přinášela i jak očekávali znovuotevření divadla.

Bylo a je pro Vás Národní divadlo jedním ze symbolů naší národní identity?

72 % a) Ano, bez ohledu na režim je to opravdové Národní divadlo. 16 % b) Ne, národní identita se tvoří jinak, než v divadle. 12 % c) Nevím.
Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 P ST
ŽánrMagazín