Retro

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Budovatelské a politické písně se v socialistickém Československu často linuly z rozhlasu i televize. Jak vznikaly? Proč si lidé dodnes mnohé pamatují? A jaký byl Festival politické písně v Sokolově?

S budovatelskými písněmi se člověk v komunistickém Československu seznamoval už ve škole. Byly o socialismu, budování vlasti, partyzánech nebo třeba rolnících. Mnozí se jim posmívali, považovali je lacinou agitku, ale uniknout se jim dalo jen stěží. Navíc spoustu melodií i slov si lidé pamatují až dodnes. Takže šlo o bezduché propagandistické písně, nebo alespoň některé byly psány s idealistickým zápalem ve snaze vybudovat lepší společnost? Téma pro RETRO. Vypravíme se kromě jiného do Sokolova, kde se pravidelně konal Festival politické písně. Budeme se ptát hudebních historiků, kritiků, archivářů i samotných hudebníků. A samozřejmě si mnohé budovatelské a politické písně zahrajeme.

Líbily se vám tzv. politické písně před Listopadem 1989?

43 % Ano, byly melodické a vyjadřovaly snahu vybudovat novou lepší společnost. 53 % Ne, byla to propaganda bez jakéhokoliv obsahu. 4 % Nevím, nemám na tyto písně žádný názor.

Přehrát video

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2008 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání
Související pořady