Retro - Trabanty a wartburgy

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Čoudící bakelitová vozítka. Tak většinou viděli trabanty a wartburgy Češi před rokem 1989. Auta z NDR ale motorizovala velkou část populace. Jak lidé vzpomínají na východoněmecké vozy?

Charakteristický drnčící zvuk a kouř, karosérie ze speciální umělé hmoty. Tak mnozí vzpomínají na východoněmecká auta ze Zwickau, kterým se mnozí posmívali. Zároveň to bylo ale první auto mnohých řidičů. A někteří z nich nedají na svůj trabant dodnes dopustit. Navíc z východního Německa se nedovážely jenom trabanty, ale i wartburgy. A třeba modely wartburgů ze 60. let nejsou vůbec marné. Auta z NDR sehrála významnou roli i při pádu komunismu. Trabanty a wartburgy zaplavily na podzim 1989 Prahu poté, co v nich přijeli mnozí východní Němci, kteří pak přelezli zeď západoněmeckého velvyslanectví, aby se mohli dostat na Západ. A jestli si někdo myslel, že trabanty zůstanou jenom reliktem komunistického hospodářství, mýlil se. Dodnes se v nich jezdí třeba speciální rallye nebo v nich cestovatelé objíždějí svět.

Měla by se znovu začít vyrábět zmodernizovaná verze Trabantu?

80 % Ano, bylo to dobré a spolehlivé auto, které by si zasloužilo další šanci. 19 % Ne, je dobře, že bakelitový a čoudící Trabant je už jen historií. 1 % Nevím, o auta se příliš nezajímám.

Přehrát video

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2008 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání
Související pořady