Tetokrát to vypadá, že s Jonášem nebude žádná legrace, sotva za ním Kanafásek večer přiletěl, už ho Jonáš posílá zpátky na Snovíz. Má totiž chřipku. Ale to by nebyl Kanafásek, aby něco nevymyslel, a tak jedou s Jonášem jako na výlet vlakem, a to přímo pohádkovým.

Třetí řada úspěšného animovaného seriálu o přátelství uspávací peřiny Kanafáska a kluka Jonáše. Na hradě Snovízu, kdesi daleko v oblacích, bydlí uspávací skřítci, kterým velí nejvyšší uspavač Snivec a jeho zástupkyně Spinkalka. Jako pomocníka pro obzvláště nebezpečné situace mají Chrupouna a vše, co se děje na Zemi, ve vodě i ve vzduchu, dokáže odhalit upovídaný Dalekokuk. Každý večer skřítci vysílají uspávácí polštářky Hajáčky do postýlek dětí na Zemi. Vše by klapalo jak hodinky, nebýt uspávací peřiny Kanafáska, kluka Jonáše a také Jonášova mladšího bratra, který, ač zatím jen batole, už začíná také rozvazovat. A tak Spinkalka při večerní kontrole pokaždé běduje, no ano, známá trojka – Jonáš, bratr, kočka – nespí a lumpačí. K uspávání proto opět nastupuje Kanafásek navzdory tomu, že se ho Snivec se Spinkalkou na základě neblahých zkušeností, kdy Jonáše nejenom že neuspával, ale podnikal s ním dobrodružné noční výlety, snažili ze služby mnohokrát vykázat. A tak si Kanafásek spolu s Jonášem, a teď často i s malým bráchou, opět užívají. V noční škole, divadle, cirkusu, na horách, v pohádkovém vlaku, v nemocnici, a když už nějaká situace vypadá opravdu nebezpečně, zasáhne Snivec a pošle malé dobrodruhy zpátky do postele.

Scénáře napsal Pavel Šrut a Galina Miklínová, která je také výtvarnicí a režisérkou seriálu. Hudbu složil Petr Ostrouchov a seriál natočila Česká televize, Centrum tvorby pro děti a mládež ve studiu Alkay.

Stopáž8 minut
Rok výroby 2011
 ST