Občané mají slovo tentokrát na téma digitalizace. Michaela Jílková bude ve speciálním vydání svého pravidelného pořadu diskutovat s předními odborníky na aktuální téma, které se dotkne téměř každé české domácnosti: přechodu z analogového televizního vysílání na digitální signál.

Úspěšný diskusní pořad Michaely Jílkové Máte slovo tentokrát ve speciálním vydání Žijeme digitalizací. O přechodu z analogového na digitální vysílání, který se dotkne převážné většiny domácností v ČR, přijdou debatovat přední odborníci i samotní diváci.

Česká republika stejně jako celý civilizovaný svět přechází od analogového televizního vysílání k digitálnímu. V rámci této „velké televizní revoluce“ se spouštějí nové digitální vysílače, analogové se naopak musejí vypínat. Například 30. dubna 2009 skončí analogové zemské vysílání z vysílače Praha – město – Žižkov a do listopadu 2011 pak postupně v celé republice. Změna se dotýká zhruba 70 % obyvatel ČR závislých na zemském vysílání (ostatní využívají satelit, kabelovou televizi nebo IPTV). Na první pohled se přechod na digitální zemský příjem jeví jednoduše – divák si domů přinese set-top-box nebo digitální televizor, zapojí jej a naladí. Co když je ovšem příjem neuspokojivý, nebo se nedaří naladit takzvané multiplexy vůbec? Může za to anténa, rozvod, zesilovač, nebo malá či velká intenzita signálu? Proč některým divákům obraz „kostičkuje“ a „zamrzá“ při dešti, po spuštění mikrovlnné trouby a při hovoru mobilním telefonem? S jakými dalšími technickými potížemi se lidé mohou setkat? Na koho se mají obrátit, pokud potřebují pomoc? Na tyto a další otázky bude Michaela Jílková hledat odpovědi se svými hosty, předními odborníky v oboru televizní digitalizace.

Do studia přijdou vedoucí útvaru hlavního inženýra České televize Ivo Procházka, vedoucí útvaru rozvoje a investic vysílacích služeb Českých Radiokomunikací Jiří Vykydal, elektrotechnik a soudní znalec v oboru společných televizních antén Josef Skála. Diskuse se samozřejmě zúčastní i ti, kterých se téma dotýká osobně – anténář a diváci.

Stopáž45 minut
Rok výroby 2009
 L