Tváří v tvář problému – zákaz kouření a omezení alkoholu. Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Horská, L. Krenková, Č. Franěk a R. Kudrnáček

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat o tom, zda přísnější pravidla pro prodej alkoholu odradí mladistvé od přílišné konzumace a zda zákaz kouření v restauracích sníží spotřebu cigaret.

Diskutovat budou: Leoš Heger – ministr zdravotnictví, Zdeněk Juračka – prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, Václav Stárek – prezident Asociace hotelů a restaurací ČR a další.

Alkohol a kouření jsou metly lidstva. Pokud člověk kouří a v hojné míře popíjí alkohol, je to jeho věc, hlavně když tím nikoho neobtěžuje. Bohužel dospělí jsou příkladem pro děti, které se s návykovými látkami setkávají v praxi v čím dál vyšší míře a čím dál nižším věku. Stát se snaží postihovat ty, kteří užívají ilegální drogy, ale alkohol a tabák zřejmě nikomu nevadí. Až ministr Heger se rozhodl alkoholu a tabáku utnout tipec. Zpřísnění prodeje alkoholu jistě rozvířila loňská aféra s metylalkoholem, kdy zemřelo několik desítek lidí. Od příštího roku by mělo platit to, že kdo bude chtít prodávat alkohol, tak bude muset získat licenci. Ale tu prý získá každý, komu je víc než 18 let a má čistý trestný rejstřík a disponuje finančními prostředky. Takže co se změní? A co kuřáci? Pochopí, že svým zlozvykem znepříjemňují život sobě a ostatním? Možná skutečně vstoupíme do Evropy, až se přestane kouřit v kavárnách a restauracích jako ve většině států EU a USA. Všechny argumenty, které chtějí zpřísnit prodej alkoholu a omezit kouření, mají jistě své logické argumenty. Ale co osobní svoboda? Dokáže restrikce něco změnit, nebo naopak dojde k bujení černého trhu?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2013
 L HD