Tváří v tvář problému. Proč přibývá recidivistů a jsou přeplněné věznice? Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: J. Vondráček, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

V českých věznicích je ve výkonu trestu ročně v průměru přes 20 000 lidí. Věznice jsou přeplněné, velké procento vězňů je ve výkonu trestu opakovaně. Tato fakta svědčí o tom, že resocializační programy příliš nefungují a že opatření proti recidivě nejsou účinná. To, že se vězni do výkonu trestu vracejí, nás stojí stále více peněz. Ministerstvo spravedlnosti už v roce 2010 zavedlo možnost alternativního trestu, tzv. domácí vězení. Od tohoto institutu si slibuje značnou finanční úsporu a zmírnění recidivy. Soudci ale tohoto institutu příliš nevyužívají a tak se míjí účinkem. Situace zůstává tedy stále stejná i přes veškeré deklarované změny a sliby, které z ministerstva spravedlnosti slyšíme už pět let.

I přes to, že vězňů stále přibývá, lidé jsou přesvědčeni, že za mřížemi nejsou ti, kteří tam patří a že tresty jsou nízké. Trápí je i neúměrná délka soudních procesů.

Kdo tedy selhává? Ministerstvo, soudci nebo ti, kteří mají starost o bývalé vězně v popisu práce?

Hosté: Pavel Ondrášek – generální ředitel Vězeňské služby, Vladimír Zimmel – náměstek ministra spravedlnosti, Roman Lada – viceprezident Soudcovké unie ČR, Jiří Rak – ředitel spolku Liberty People a další.

Anketa

Jsou podle vás tresty v České republice nízké?

88 % 146 hl. Ano, jsou nízké 5 % 8 hl. Jsou vyhovující 7 % 12 hl. Jsou příliš vysoké, měly by se snížit Celkem 166 hlasů
Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 L HD