Tváří v tvář problému. Pracující důchodci – berou mladým práci? Živě s M. Jílkovou. Dále připravili: L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

K 30. 4. 2014 evidoval ÚP ČR 29 331 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Přesto, že nezaměstnanost trochu poklesla, je toto číslo stále alarmující. Mladí lidé bez práce nemohou zakládat rodiny, pořídit si vlastní bydlení, prostě postavit se na vlastní nohy. Mnohdy tak vzniká paradoxní situace, kdy pracující rodiče v důchodovém věku, živí své nezaměstnané děti.

Senior, pobírající důchod, může přistoupit na nevýhodné platové podmínky právě proto, že je to jen přivýdělek k důchodu. Mladý člověk ale žádné rezervní peníze nemá, a proto požaduje za svou práci plat, z kterého by vyžil.

Pokud je zaměstnanec v pracovním poměru uzavřeném na dobu neurčitou, nemá ani zaměstnavatel možnost seniora, který dosáhne důchodového věku, propustit, i kdyby na jeho místo chtěl vzít někoho mladšího. Někteří zaměstnavatelé proto nabízejí důchodcům až stovky tisíc odstupného za to, že uvolní místo mladším.

Hosté: Michaela Marksová – ministryně práce a sociálních věcí, Milan Taraba – místopředseda Rady seniorů ČR, Aleš Hemer – podnikatel v pojišťovnictví, Miroslav Ševčík – ekonom

Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 L HD