Tváří v tvář problému. Dále připravili: J. Horská, L. Krenková a M. Straka

V přímém přenosu bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty diskutovat o tom, jakým způsobem bude církvím vrácen jejich majetek, zda jsou nároky církví opodstatněné, o odluce církví od státu a jak hluboko se bude muset sáhnou do státní kasy.

Diskutovat budou: poslanec ODS a předseda ústavně právního výboru PS PČR Mgr. Marek Benda, první náměstek ministryně kultury JUDr. František Mikeš, poslanec a předseda poslaneckého klubu ČSSD JUDr. Jeroným Tejc, spisovatelka a publicistka Lenka Procházková, ředitel Dívčí katolické střední školy Mgr. Luboš Hošek a další hosté.

Vláda odsouhlasila zákon o církevních restitucích. Církve mají podle vládní předlohy dostat zhruba polovinu někdejšího majetku v hodnotě asi 75 miliard korun, který nyní vlastní stát. Stát by měl podle vládního návrhu vyplácet církvím po dobu 30 let celkem 59 miliard korun, k nimž by se každoročně připočítávala inflace. Po přechodném období 17 let by přestal financovat chod církví. Podle vládního návrhu zákona se bude církvím vydávat jen majetek ve vlastnictví státu. Za ten, který vlastní obce, kraje nebo soukromé osoby, dostanou finanční náhradu. Tímto by byly veškeré závazky státu k církvím vyrovnány. O tom, že bude církvím majetek vydán, je již rozhodnuto. Teď jen záleží na tom, co všechno bude vráceno a jak vysoká bude finanční kompenzace. Ale jsou opravdu nároky církví opodstatněné? A jaký to bude mít dopad na občany?

Stopáž52 minut
Rok výroby 2012
 L HD