Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Připravili: M. Jílková, J. Horská, L. Krenková a M. Straka

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad tím, proč mladí lékaři hrozí hromadnými výpověďmi a odchodem do zahraničí, zda jsou jejich pracovní podmínky opravdu tak zoufalé, jak říkají, a proč vláda nechce přistoupit na jejich podmínky a zabránit tak jejich exodu.

Mladým lékařům už došla trpělivost! Rozhodli se, že za „otrockých“ podmínek, které mají pro svou práci u nás, pracovat nebudou a raději odejdou do zahraničí. V českých nemocnicích se cítí být „děvečkami pro všechno“ a levnou pracovní silou, na které se vedení nemocnic snaží ušetřit, jak jen to jde. Nemohou se vzdělávat ve svém oboru, první atestaci si mohou udělat až po šesti letech a dokonce si ji musí i platit. Atestaci mohou získat jen ve fakultních nemocnicích a pokud si chtějí přivydělat nějakou tu korunu navíc, musí ve svém volném čase „brát melouchy“ u soukromníků.

Proto se rozhodli, že sepíšou petici „Děkujeme, odcházíme!“, ve které jasně dávají najevo svůj nesouhlas s tím, jak se s nimi zachází. Petici podepsalo více než 4 000 lékařů. Ministerstvo je ale k jejich požadavkům hluché. Hrozí tedy, že k 1. lednu 2011 opustí 4 000 lékařů svá pracoviště? Kdo nás bude léčit? Budou se zavírat oddělení, jak naznačuje ministr zdravotnictví? Je ohrožena péče o pacienty? A nemělo by se spíše přistoupit na některé podmínky mladých lékařů a snažit se je udržet doma? Nebo jsou to jen plané výhrůžky a není se čeho bát?

Diskutovat budou: ministr zdravotnictví Leoš Heger, ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík, přednosta kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny nemocnice IKEM Jan Pirk, mladí lékaři a pacienti.

Stopáž45 minut
Rok výroby 2010
 L