Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Připravili: M. Jílková, J. Horská, L. Krenková a M. Straka

Moderátorka bude se svými hosty diskutovat o tom, jak proběhla generálka na státní maturity, zda jsou státní maturity tou správnou cestou ke srovnání středoškolského vzdělání, jak se líbí studentům a učitelům v praxi.

Diskutovat budou: Josef Dobeš – ministr školství, Pavel Zelený – ředitel CERMATu, ing. Jindřich Vodička – ředitel Střední odborné školy uměleckoprůmyslové a gymnázia a budoucí maturanti.

Po 14 letech dohadů kolem státních maturit minulý týden proběhla generálka a vypadá to, že už se státním maturitám nikdo ze středoškoláků nevyhne. Jen těžko se hledá pravda, zda jsou státní maturity krokem dopředu nebo zpět. Obhájci tvrdí, že je potřeba sjednotit obtížnost této zkoušky z dospělosti, neboť je na „trhu“ se vzděláním hodně typů středních škol a jejich úroveň se diametrálně liší. Ovšem odpůrci mají protiargument, že přece nelze porovnat znalosti gymnazistů a těch, kteří chodí na školu odborně zaměřenou. Co z toho vyplývá? Bohužel nic konkrétního, jen to, že maturanti, kteří před komisi předstoupí příští rok na jaře, se stanou pokusnými králíky. Ministerským úředníkům a CERMATu (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání), který se na státních maturitách hlavně podílí, podle učitelů a ředitelů škol chybí kontakt s praxí. Jednoduše řečeno to vypadá tak, že je na jedné straně MŠMT a CERMAT a na druhém břehu přešlapují učitelé a studenti. Jak to nakonec dopadne se státními maturitami?

Stopáž45 minut
Rok výroby 2010
 L