Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Připravili: M. Jílková, J. Horská, L. Krenková a M. Straka

Pozvání do studia přijali: předseda Asociace krajů ČR Mgr. Michal Hašek, geolog Ing. Luděk Kovář, generální ředitel Povodí Moravy Ing. Libor Dostál, Ing. Richard Kapsa z České asociace pojišťoven.

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad tím, proč jsou povodně tak často, jaká opatření se udělala od posledních velkých podvodní v roce 1997 a 2002, zda se naplnily všechny sliby na zlepšení situace, jak pojišťovny plní své závazky.

Letošní květen nám opět dal pocítit, že si přírodu nemůžeme podmanit. Silné deště rozvodnily řeky a mnoha lidem se voda prohnala domy a zničila jejich majetek. V roce 1997 se tragickým symbolem povodní stala obec Troubky na Moravě. Velká voda si tenkrát vyžádala několik životů a smetla zhruba 200 domů. Když se letos valila voda opět do Troubek, lidé znovu nevěřili, že se to stane. Nejvíc je mrzí, že všichni slibovali, jak se všechno změní, ale nestalo se nic, jen opět přišla velká voda. Ale je chyba jen na straně státu?

V roce 2002 přišla stoletá vody i do Prahy a do celých Čech. Jak se změnila situace od té doby? Zdá se, že povodním budeme muset čelit čím dál častěji, jak to naznačuje letošní jaro. Povodně tentokrát řádily hlavně na Moravě.

Po letošní zimě, která se nenechala zahanbit a připravila nám vydatnou nadílku sněhu, je zem doslova nacucaná vodou. Když přišly vytrvalé deště, voda už se neměla kam vsakovat a skalnatá podloží s těžkou jílovitou půdou se začala sesouvat a trhat. V obci Dolní Domaslavice na Frýdecko-Místecku se tímto způsobem roztrhly tři domy. Jeden z nich je určen k demolici.

Lidé se rázem ocitli bez střechy nad hlavou. Pokud byli pojištění, čekají, že pojišťovna splní své závazky. Ale zde vyvstávají další otázky, zda jsou smlouvy sjednané tak, aby jim mohla pojišťovna vše uhradit. A v mnohých případech se lidé nestačí divit…

Stopáž45 minut
Rok výroby 2010
 L