Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Připravili: M. Jílková, J. Horská, L. Krenková a M. Straka

Pozvání do studia přijali: ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová a zástupce Českého svazu mužů JUDr. Oldřich Voženílek.

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad tím, zda tabulka pro vyměřování výživného přinese spravedlnost. Mohou rozvedené matky jásat? Co na tento systém říkají otcové, nebo ta strana, která má alimenty platit? Zbude jim po zaplacení alimentů ještě na živobytí nebo na chod nové rodiny?

Rozvod dvou lidí je vždy nepříjemná záležitost a pokud jsou v rodině děti, je to o to horší. Ve většině případů soud rozhodne ve prospěch matek, tzn. děti zůstávají v jejich péči. Ale ať už jsou děti v péči matky či otce, druhý rodič, který už s dětmi nesdílí společnou domácnost, by měl na děti platit výživné.

Mnoho rozvedených matek si zoufá, že bývalý manžel u soudu přiznal nízké příjmy a tudíž i alimenty jsou jen symbolické. Soudy jsou zavaleny případy, kdy jeden z rodičů ne a ne zaplatit, nebo se obnovují řízení kvůli zvýšení alimentů.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová se rozhodla tomu učinit přítrž. Jelikož se u každého soudu posuzovalo jinak, s týmem odborníků vytvořila tabulku, kde se orientačně uvádí, kolik procent z příjmu by měl platit rodič na dítě, která je odvozena podle věku. Čím je dítě starší, tím se výživné zvyšuje. Když se tato tabulka zveřejnila, matky většinou jásaly a otcové se začali bouřit. Oponenti totiž tvrdí, že tato tabulka je likvidační a pokud se podle ní budou soudy řídit, rozvedenému rodiči, který nemá dítě v péči, nezbude nic jiného než žebrota, hlavně v tom případě, když má dětí víc. To se totiž částky sčítají. Tabulka má začít platit od května a je to jen „zkušební provoz“ na rok.

Stopáž45 minut
Rok výroby 2010
 L