Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Připravili: M. Jílková, J. Horská, L. Krenková a M. Straka

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad tím, co nového přinesou změny v zákoně o spotřebitelském úvěru, zda budou dostačující, jak nás stát chrání před lichvářskými úroky a kdo nese vinu na svízelné situaci některých spotřebitelů, kteří se kvůli půjčce ocitli na mizině.

S půjčkami a hypotékami všeho druhu se po roce 1989 roztrhl pytel. Bankovní i nebankovní ústavy se nás snaží všemi možnými prostředky přesvědčit, že právě oni jsou ti nejlepší, u kterých bychom si měli půjčit. Jejich nabídky a sliby jsou velice lákavé – k některým půjčkám dokonce ani nepotřebujeme žádné doklady, stačí jen náš podpis a vysněnou věc nebo peníze na ni máme v kapse za pár minut. Ale uvědomujeme si, co nás taková věc může stát? Kolik za ní nakonec zaplatíme? Případů, kdy si lidé půjčili například 20.000 a tuto částku mnohonásobně přeplatili nebo dokonce přišli i o střechu nad hlavou, stále přibývá.

Praktiky některých obchodníků s penězi připomínají lichvu, jejíž provozování je u nás zakázáno. Podle mnohých právníků je ale právní výklad lichvy velice vágní a dá se velmi lehce obejít. Prokazování, co je a co není lichva, je proto velice obtížné. U nás ale zatím žádné úrokové stropy zákonem stanoveny nejsou. V současné době probíhá schvalování změn, které by měly být zakotveny v novém zákoně o spotřebitelském úvěru.

Stopáž45 minut
Rok výroby 2010
 L