Tváří v tvář problému s M. Jílkovou. Připravili: M. Jílková, J. Horská, L. Krenková a M. Straka

Pozvání do studia přijali: ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, odborníci na problémy obezity a lidé s nadváhou.

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad tím, zda jsou obézní lidé diskriminováni. Jak se žije lidem s nadváhou ve společnosti, kde jsou synonymem krásy vychrtlé modelky? Mají lidé s kily navíc potíže sehnat zaměstnání? Měli by obézní platit vyšší zdravotní pojištění? Nebo si kupovat dvě letenky, jako je tomu ve Spojených státech? Jsou obézní děti vystavovány šikaně? Je pravda, že lidé s nadváhou jsou šťastní a spokojení?

O obezitě se v posledních letech mluví jako o novodobé epidemii. Dávno jsou pryč doby, kdy se poukazovalo na Ameriku jako na zemi obézních lidí. Obezita zaplavila celou Evropu. Jsme na tom podobně, jen s tím rozdílem, že čeští „tlouštíci“ se za svá kila nadváhy stydí. Ocitají se v začarovaném kruhu. Mnohdy kvůli svému zjevu ztratí zaměstnání, uzavřou se doma, nemají peníze na kvalitní potraviny. A kruh se pomalu uzavírá… nechodí mezi lidi, svou nadváhu svalují na genetické vlohy, s kily přicházejí zdravotní komplikace, zejména kardiovaskulární onemocnění, diabetes, vysoký krevní tlak, deprese…

Obezitologové varují, že může být ještě hůř, pokud se s tímto onemocněním (obezita byla kvalifikována jako nemoc) nezačne něco dělat. Celá společnost spěje k tomu, že obézních bude přibývat. Nejde jen o geny, ale o nezdravý životní styl, špatnou stravu, sedavé zaměstnání, málo pohybu všeobecně, děti nesportují, protože není kde, sedí u počítače atd.

Nemocní lidé musí zásadně změnit svůj životní styl, myslet na své zdraví a chránit ho. Jídlo je pro ně jako droga a s tou se rozloučit je velmi obtížné. Zkrátka žijeme v blahobytu a platíme za to daň!

Stopáž48 minut
Rok výroby 2010