Tři úhly pohledu na jedno téma. Živě s Michaelou Jílkovou.  Připravili: M. Jílková, B. Kubíková, M. Wimmerová a M. Straka

Změní zrušení poplatků dostupnost lékařské péče?

Pozvání do studia přijali: náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr, odpůrce poplatků – středočeský hejtman MUDr. David Rath, ředitelka nemocnice v Kladně MUDr. Kateřina Pancová a zástupci veřejnosti – tentokrát pacienti.

Pořad Michaely Jílkové nabídne tři úhly pohledu na jedno téma, tři strany diskutujících, tři čtvrtě hodiny vysílání. Neřeší problémy politiků, ale témata, která působí starosti občanům a řeší je přímo s nimi! A každý divák může poslat svůj názor formou sms nebo prostřednictvím webu České televize.

Středočeský hejtman David Rath v Poslanecké sněmovně PČR uspěl v boji proti regulačním poplatkům ve zdravotnictví: poslanci poprvé v historii schválili dva protichůdné návrhy změn jednoho zákona. Jeden by vyloučil z placení poplatků děti, důchodce a sociálně slabé, druhý by regulační poplatky zrušil úplně. Rozhodnutí je na straně Senátu PČR – o poplatcích má jednat na aktuální schůzi, která začíná 17. června. Regulační poplatky přinesly během roku 2008 do systému zdravotnictví 10 miliard: 5 vybrané poplatky, 5 „ušetřená“ – dříve zbytečná – péče a levné léky, které si pacienti nenechávali předepsat, ale rovnou si je koupili sami. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková před výrazným omezením či zrušením poplatků varuje, protože by prodloužilo čekací doby na drahé léčebné zákroky. David Rath chce peníze, které ve zdravotnictví budou chybět, vybrat na daních, vyššími platbami za státní pojištěnce a chce otevřít debatu o výši povinného zdravotního pojištění. Neměly by být některé z poplatků zachovány: za pohotovost nebo za pobyt v nemocnici? Odnaučily poplatky lidi nechat si předepisovat paralen a chodit na pohotovost, aby se vyhnuli plným čekárnám u obvodního lékaře? Jak se zrušené poplatků projeví na dostupnosti nejmodernějších léčebných postupů a nejnovějších léků? Bude se kvůli zrušení poplatků čekat déle na operace a lékaři budou nuceni předepisovat levnější léky? Má platit, že když si člověk celý život platí zdravotní pojištění, má mít nejmodernější léčbu v případě potřeby zadarmo? To jsou otázky, na které bude ve studiu moderátorka Michaela Jílková se svými hosty hledat odpovědi.

V každém ze tří vrcholů trojúhelníkového studia, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: dva odborníci a čtyři občané – zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 18. 6. na ČT1 od 21:40 hodin na téma: Závislost na hraních automatech. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na telefonním čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ceskatelevize.cz

Stopáž45 minut
Rok výroby 2009
 L