Tváří v tvář problému. Živě s M. Jílkovou. Nezaměstnanost samoživitelek a lidí nad padesát let. Dále připravili: T. Šponar, L. Krenková, K. Dušková a R. Kudrnáček

Nezaměstnanost v Česku dosahuje hrozivých výšek. Podle statistik úřadu práce bylo na konci ledna bez práce téměř 630 tisíc lidí, v reálu jich však je daleko více. Nejsou v nich totiž zahrnuti ti, kteří se na úřad práce z nejrůznějších důvodů nepřihlásili nebo je úřad pro porušení podmínek prostě vyškrtl z evidence. Lidí neevidovaných na úřadu práce může být sto tisíc i více. Počet nezaměstnaných tak může být až milion.

Podle analytiků za tím stojí nejenom propad ekonomiky, ale i macešská politika minulých vlád.

Ministryně Tominová navrhuje – mimo jiné, finančně dotovat zaměstnavatele, kteří budou zaměstnávat ty, kteří jsou na trhu práce znevýhodněni, jako jsou matky samoživitelky, mladí nebo lidé starší padesáti let.

Ale pomůže to v boji proti nezaměstnanosti? A unese to státní kasa? Jak dále vláda hodlá tento problém řešit?

Hosté: Michaela Marksová – ministryně práce a sociálních věcí, Eliška Kodyšová – společnost pro zdravé rodičovství Aperio, Jan Wiesner – prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a další.

Anketa

Měl by stát dotovat zaměstnávání určitých skupin lidí?

27 % 44 hl. Ano 50 % 85 hl. Jak kterých 22 % 36 hl. Ne 1 % 1 hl. Nevím Celkem 166 hlasů
Stopáž56 minut
Rok výroby 2014
 L HD