Dva milenci ze dvou znepřátelených rodin. Moderní verze nesmrtelného příběhu. Americký film (1996). Hrají: L. DiCaprio, C. Danesová, J. Leguizamo, P. Postlethwaite a další. Režie Baz Luhrmann

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

„Proč jsi Romeo?“ Tato proslulá věta, jež v sobě nese povzdech dívky, která našla svoji životní lásku, už zazněla během staletí mnohokrát. Je to láska zažehnutá jiskrou prvního setkání, které zařídil osud.

Tentokrát k němu dojde v rušném velkoměstě Verona Beach, jemuž vládnou dvě znepřátelené rodiny. Místo nádherných rób a kordů zde jejich příslušníci nosí kožené bundy a mají plné zásobníky pistolí. Mladý Romeo z rodu Monteků se vyhýbá každodennímu násilí a straní se lidí. Mladičká Julie, dcera podnikatele Fulgencia Capuleta se má provdat za guvernérova syna Davida a vůbec se jí do svatby nechce. Na maškarním plesu Capuleta se ti dva poprvé setkají. Romeo v převleku rytíře je úplně jiný než ostatní chlapci. Stačí jeden dlouhý pohled do očí toho druhého a rázem se jim úplně změní život. Navzdory letité nenávisti rodů mezi nimi vznikle pouto, které nic nemůže zpřetrhat.

Nejznámější hra Williama Shakespeara se již dočkala několika filmových zpracování. Australský režisér Baz Luhrmann (Moulin Rouge, Austrálie) převedl příběh renesančních milenců do kulis moderního velkoměsta, přičemž ponechal zkrácený původní text ve veršované podobě.
Film odpovídá na několik zajímavých otázek. Jaký by byl Romeo, kdyby žil v dnešní přetechnizované době? Jak by jeho láska k Julii obstála ve světě peněz a násilí?
Postmoderní stylizace posouvá tradiční příběh do komiksově laděné podívané, v níž září ústřední herecká dvojice Leonardo DiCaprio a Claire Danesová. Mladý DiCaprio je v roli Romea vznětlivý, rebelující a velmi citlivý, Danesová má všechny rysy zamilované Julie. Kromě přesvědčivých hereckých výkonů zaujmou i kostýmy, rekvizity a emotivní hudební doprovod.

* 11. 11. 1974


Originální názevRomeo and Juliet
Stopáž115 minut
Rok výroby 1996
 ST
ŽánrFilm