Harry a Tonto
Poslední dva ročníky MFF v Karlových Varech věnovaly prostor fenoménu, který dodnes fascinuje filmové historiky - tzv. Nový Hollywood, hnutí, jež na počátku 70. let postavilo populární továrnu na sny do popředí nejen pro řadové diváky, ale především pro filmové odborníky. Hollywood, který vždy vyznával tradiční hodnoty a nebyl právě příznivcem zásadních změn, se následkem bouřlivé společenské atmosféry konce 60. let důrazně proměnil a začal odrážet kontestátorské nálady mladé generace a otevírat témata, jež do té doby naprosto pomíjel.
Jedním z hostů loňského karlovarského festivalu byl i Paul Mazursky (nar. 1930), tvůrce, jehož snímky ze 70. let patří k tomu nejlepšímu, co Nový Hollywood vyprodukoval. Jeho dílo si ve Filmovém klubu připomeneme třemi filmy - Harry a Tonto, Příští stanice Greenwich Village, Rozvedená žena.
Harry a Tonto (1974) vypráví příběh penzionovaného učitele Harryho Coombse (Art Carney), který se po demolici svého newyorského bytu vydává s kocourem Tontem na cestu napříč Amerikou, při níž navštíví své děti (představující různé druhy životního zklamání) a zažije řadu pozoruhodných setkání, která poopraví jeho náhled na život. Na konci cesty v Kalifornii nalézá nové přátele i ztracený životní klid, který nezkalí ani Tontova smrt.
Film stojí a padá s procítěným výkonem Arta Carneyho, který tady po desítkách převážně podpůrných postav dostal konečně svoji velkou hlavní roli. Za svůj výkon dostal kromě řady dalších ocenění hereckého Oscara, což bylo ve své době pokládáno za jedno z velkých překvapení, zvláště vzhledem ke konkurenci, jež se v roce 1974 vytvořila (Albert Finney ve Vraždě v Orient-expresu, Dustin Hoffman v Lennym, Jack Nicholson v Čínské čtvrti a Al Pacino v Kmotrovi II).