Těžší, než někoho nalézt, je si ho udržet. Uma Thurmanová v hlavní roli amerického filmu (2002). Dále hrají: G. Rowlandsová, J. Lewisová, J. Chambers, B. Gazzara, A. De Sando, J. Petersová, C. Thorneová a další. Režie Mira Nairová

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Prostředí osamělých pracujících žen není právě častým zjevem v současné filmové nebo televizní tvorbě. Snímek stanice HBO Duševní slepota, který vznikl podle stejnojmenné hry Laury Cahillové, k takovým patří. Asi třicetiletá Debby (Uma Thurmanová) pracuje v zákaznickém oddělení velkého skladu a je svobodná stejně jako její nejlepší kamarádka Beth (Juliette Lewisová). Obě ženy tráví většinu večerů v místním baru, kde se snaží upoutat mužskou pozornost. Jejich citová nejistota, stres z neúprosně utíkajícího času a neurotické stavy však hledání případného partnera komplikují, o jeho udržení ani nemluvě. ¨

Přímý kontrast s ústřední dvojicí ve filmu tvoří jiný pár, jehož vztah je založen na vzájemném porozumění a toleranci, Debbyina matka Virginia (Gena Rowlandsová) a její nový přítel, penzista Nick (Ben Gazzara).

Film natočila režisérka indického původu Mira Nairová, kterou proslavily především snímky z jejího rodného prostředí Salaam Bombay! (1988) a Bouřlivá svatba (2001).

Duševní slepota (název odkazuje k zrakovým výpadkům hlavní hrdinky způsobeným stresem) se odehrává v New Jersey v roce 1987, což zohledňuje zejména volba dobových hudebních interpretů (Bruce Springsteen, INXS, Phil Collins, Cyndi Lauper apod.).

O vznik snímku se největší měrou zasloužila výkonná producentka a představitelka hlavní role Uma Thurmanová, která se snažila oprostit od svého atraktivního hollywoodského zevnějšku (což se jí přes pozoruhodnou hereckou kreaci, vyznamenanou Zlatým glóbem, přece jen úplně nepovedlo).

Vysokou kvalitu celého hereckého souboru ovšem dokazují i další ocenění, mj. Emmy pro Genu Rowlandsovou a Bena Gazzaru za nejlepší vedlejší role.

Originální názevHysterical Blindness
Stopáž95 minut
Rok výroby 2002
 ST 4:3
ŽánrFilm