Bylo to těžší než sám život. Cécile de France a Patrick Bruel ve francouzském válečném dramatu (2007). Dále hrají: L. Sagnierová, J. Depardieuová, M. Amalric, N. Boutefeuová, Y. Verhoeven. Y. Jacques, S. Garbarski a další. Režie Claude Miller

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Francouzský film „Tajemství“ režiséra Claudea Millera je komorní drama skrývající v sobě rozměry antické tragédie. Pomocí složitě vrstvených časových rovin zachycuje několik desítek let. Retrospektivně líčí zlomové okamžiky nešťastného dětství malého Francoise, který odkrývá traumatizující osud svých rodičů a jejich tajeného prvního manželství. Jeho otec Maxim se totiž před válkou oženil poprvé s jinou židovkou Hannah, ačkoliv se brzy zamiloval do jeho matky Tanii.

Claude Miller, jeden z nejvýznamnějších současných francouzských režisérů se po studiích a asistování u takových osobností, jako byl Marcel Carné či Jacques Demy, v roce 1975 dostal ke svému prvnímu celovečernímu filmu „Nejlepší způsob chůze“. Následoval film „Řekněte jí, že ji miluji“, ale skutečný úspěch zaznamenal až filmem „Svědek“, který byl oceněn čtyřmi Césary, včetně ceny francouzské filmové akademie za nejlepší scénář. Herecky v něm dominovali Romy Schneiderová a Lino Ventura. S postupem času stálo jméno Claudea Millera za nejočekávanějšími filmovými projekty rozličných žánrů.

Mezi jinými natočil film „Malá zlodějka“ (1988) podle nerealizovaného scénáře Francoise Truffauta, u něhož byl v letech 1968 až 1975 vedoucím produkce s výjimkou „Americké noci“.

Z jeho pozdější tvorby (vedle filmů „Le sourire“, „La classe de neige“, „La chambre des magiciennes“, „Malá Lili“) uvedla Česká televize filmy „Klavíristka“ (1992) a „Betty Fisherová a jiné příběhy“ (2000).

Filmem „Tajemství“, v jehož hvězdném obsazení se setkali Cécile de France, Patrick Bruel a Ludivine Sagnierová, vzdává hold všem obětem holocaustu.

Originální názevUn secret
Stopáž102 minut
Rok výroby 2007
 ST
ŽánrFilm