Divákům se při názvu seriálu Černá sanitka vybaví magická černá barva. Skrývají se v ní známé i neznámé příběhy plné zapeklitých událostí z hluboké minulosti a jejich mrazivá uvěřitelnost nás nutí, abychom je považovali za pravdivé. Tvůrci pořadu ústy Petra Janečka nechají zaznít jen některé ze zhruba sto padesáti sepsaných městských legend.

Naši předci měli své hejkaly, vlkodlaky, bílé paní, vodníky a kostlivce. Tajemnými jevy nejspíš nahrazovali to, čemu nerozuměli, co nechápali a čeho se báli. Vědecký pokrok vyhnal tyto příšery do říše dětských pohádek, ale zdá se, že svět si našel zástupná témata. Říká se jim „urban legends“ – městské legendy. Dnes se šíří především e-mailovou poštou, ale předávají se i ústně.

Patří mezi ně například ta O černé sanitce. Ještě za hluboké normalizace kolovala po Československu. Měla údajně jezdit po kraji a její osádka prý unášela lidi, zejména děti, aby jejich orgány využívala k transplantacím. Možná jste zaslechli tu o Vietnamcích, kteří zanesli do vody v Podolí jakési exotické červy. Ti měli proniknout do břicha pupíkem a člověka zevnitř sežrat, než řekl švec. Nebo zaslechli jste varování před všudypřítomnými škvory, kteří vlezou do ucha a prožerou se vám až do mozku?

Mnoho městských legend má svůj původ v tzv. „hoaxech“. Hoax ve volném překladu z angličtiny znamená cosi jako falešná zpráva, mystifikace, žert, podvod či poplašná zpráva. Na pultech objevíte knihu českého folkloristy Petra Janečka Černá sanitka a jiné děsivé příběhy, která mapuje výskyt takzvaných „městských legend“ u nás.