Ježek v hlavní roli

Když Václav Chaloupek spatřil ježka ušatého, okouzlil ho jeho špičatý čumáček a samozřejmě uši.Takového ježka, milé děti, jako je ježek Aladin, s nímž se setkáte ve Večerníčku, jste sotva viděly živého. Ledaže byste zavítaly do některé zoologické zahrady.

Ale tam vás jistě víc přitahují opice, medvědi, sloni a ježci jsou pro vás mezi exotickými zvířaty asi příliš obyčejní. A tak jste si ani nevšimly, že v zoologické zahradě bydlí ježci, kteří mají uši. Jsou to totiž ježci ušatí, stejně jako ježek Aladin.

Václav Chaloupek, kterého ti starší z vás jistě znají, protože na obrazovku už přivedl příběhy Méďů, Vydrýska, Tuláčka, Pruhovaných kamarádů nebo Kluků ze zámku, si do dalších příběhů vybral právě ježka. Ten, jak uvidíte, postupně najde spoustu kamarádů, takže se seznámíte s dalšími zvířátky, znovu se setkáte také s oblíbenými medvědy. Od dob, kdy měli oni ve Večerníčku hlavní role, pořádně povyrostli.

Ježčí rodina jde na výlet. Původně jsem chtěl natočit rok ježčí slečny,“ říká Václav Chaloupek, autor a režisér. „Představoval jsem si, jak se probudí v hromadě listí ze zimního spánku. Nejdřív shání něco k snědku, pak shání ženicha a pak se jí narodí malí ježečci. Piplá je, stará se, učí je, aby byli samostatní, a když se blíží podzim, nabádá je, jak se zachumlat, aby ve zdraví přežili do jara. Pak jsem ale uviděl ježka ušatého. Je menší, než ten, kterého známe, má větší očička, špičatý čumáček. Žije na severu Afriky, v Turecku, Iránu a Iráku. Pomýšlel jsem, že ho využiji jako uprchlíka ze zoo do nějaké menší, jak se říká, epizodní roličky. Ale byl tak úžasný, že jsem kvůli němu scénář přepsal a dal mu hlavní roli,“ vypráví Václav Chaloupek.

Nejlepší bude, když si mámě vlezu na záda a kousek se svezu… Budete sledovat, jak Aladin objevuje přírodu u nás v Čechách. On nikdy neviděl trávník, protože pochází z pouště, nikdy nespatřil pořádný strom a na svém putování potkává zvířátka. Samozřejmě naše domácí ježky, lišáka Šíšu, kunu Kudlu, psa Adaru, potkana Huga, laň Barču, srnky, čápa, vydru a dokonce i medvědy Káťu a Voka. „Ježci nemají takové herecké nadání jako třeba medvědi, rys nebo vydra, proto jsem je proti všem svým zásadám nechal mluvit. Aladin si povídá nejen s ježčími kamarády Bertíkem, Práškem, Radoušem, Splávkem a Valíkem, ale i s ostatními zvířátky. Hlavně jsem se snažil ukázat nebezpečí, které na ježky číhá, a jak bychom my lidé mohli přispět k jejich ochraně. Často stačí přibrzdit, nejvíc ježků přijde o život na silnici. Zabrousí tam i Aladin, ale naštěstí ho jedna holčička odnese do lesa. Ježci se pak sejdou na louce, kde se pasou koně, krávy, kozy a ovce. Zvědavě okukují jejich bodlinaté kabátky, ale neublíží jim, natož, aby na ně šlápli! A když se Aladin diví, proč jde z aut takový strach, zatímco mezi stádem se může procházet, poučí ho domácí ježek: „Možná to bude tím, že auta nejsou tak chytrá jako krávy,“ říká Václav Chaloupek. Ke každému ze třinácti dílů zpívá písničku Jaroslav Samson Lenk a příběhy ježka Aladina vypráví Jana Paulová. Máte se nač těšit!

Text: Daniela Kupsová, foto: Jaroslav Vogeltanz
Převzato z časopisu ČT+