Obrazový životopis slavných – tentokrát Ladislava Freje – na kterého se můžete ve vysílání ČT těšit v seriálu Nemocnice na kraji města (2009). Režie K. Průchová

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Vždy charismatický gentlemanský intelektuál s krásně usazeným a výrazově nepřekonatelným hlasem. Takový je herec Ladislav Frej, který pochází z Brna. Herecké nadání zdědil po otci, který byl jako hostinský rozeným lidovým vypravěčem. Jako dítě hrál na housle, ochotničil a zpíval v dětském sboru Janáčkovy opery v Brně. Po maturitě se na druhý pokus dostal na JAMU, kterou dokončil v roce 1963. Jeho první angažmá bylo v satirickém Divadle Večerní Brno (1963–1965), poté hrál ve Východočeském divadle v Pardubicích (1965–1969), jednu sezónu si odehrál ve Státním divadle v Ostravě (1969–1970). V roce 1970 přišel do Prahy, kde hrál v Divadle S. K. Neumanna (1970–1979), Městských divadlech pražských (1979–1987) a nakonec v Divadle na Vinohradech (1987–1994). V letech 1994–1998 byl členem činohry Národního divadla, ale v roce 1998 se vrátil do Vinohradského divadla. Na jevišti Ladislav Frej vynikl především moderní interpretací postav klasického repertoáru.

Před filmovou kamerou stál Ladislav Frej poprvé v roce 1964 ve filmu Neobyčejná třída. Po několika menších rolích ve filmech, inscenacích a seriálech přišla životní role doktora Karla Sovy v legendárním seriálu Nemocnice na kraji města, která prošla poměrně dramatickým vývojem. Následovala řada dalších rolí (např. Chlapi ještě nepláčou, Za trnkovým keřem, Malý pitaval z velkého města, Dobrodružství kriminalistiky, Náhrdelník a další).

Od poloviny osmdesátých let se věnuje i dabingu. Jeho nejslavnější hlasové propůjčení však musí čekat až na hlas inspektora Barnabyho ve Vraždách v Midsomeru. Ladislav Frej pracuje také pro rozhlas.

Pokud se máme vydat po stopách herce Ladislava Freje, nelze opomenout příběh jeho manželství s Věrou Galatíkovou. Oba herci neodmyslitelně patřili k sobě a dokázali pravdu rčení, že kvalita vztahu se ukáže až na jeho konci. A oni dva spolu vydrželi, přestože vztah prošel řadou krizí a zkoušek. Ladislav Frej je otcem herce Ladislava Freje ml. a herečky Kristýny Frejové. Co o něm prozradí jeho nejbližší, přátelé a kolegové, na to se podívejte v dalším vydání našeho cyklu.

* 26. 11. 1941


Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 ST 4:3
ŽánrDokument