Obrazový životopis slavných – tentokrát Mileny Dvorské – díky kterému si uvědomíte, jak plyne čas a jak formuje každého z nás (2009). Režie P. Nosek

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Herečka Milena Dvorská se narodila 7. září 1938 v Prostějově. Maminka pracovala v oděvních závodech a tatínek jako úředník v kanceláři prostějovské sladovny. První divadelní představení, na která jako dospívající v Prostějově chodila, byla operní. Po měšťance se proto rozhodla zkusit štěstí na pražské státní konzervatoři obor Operní zpěv. Pečlivě se na přijímací zkoušky připravila a tak byla celkem zaskočená, když z úst předsedy přijímací komise uslyšela nepříjemný verdikt:“ Jděte domů holčičko. Jste příliš mladá.“ Milena Dvorská se vrátila zpátky do Prostějova a podala si přihlášku na střední zdravotnickou školu, kam byla následně bez problému přijata.

Pak si na ni vzpomněl Jan Werich, se kterým se jednou setkala. A ten ji doporučil Bořivoji Zemanovi pro roli princezny Marušky ve filmové pohádce Byl jednou jeden král. Teprve patnáctiletá dívka diváky okouzlila svým dívčím zjevem a půvabem. Po tomto úspěchu se Dvorská rozhodla stát herečkou a zkusit štěstí v přijímacích zkouškách na pražskou DAMU, kterou absolvovala v roce 1960. Jejími spolužáky byli mimo jiné i Jan Přeučil a Jana Hlaváčová. Vedoucím profesorem jejich ročníku byl skvělý herec Radovan Lukavský.

Od svého debutu šla Milena Dvorská z role do role. Následovala celá řada rolí, kde se uplatnila v rolích mladých a půvabných dívek. Později se přehrála do rolí paní a maminek.

Na svou opravdovou životní roli maminky se velice těšila. Když přišla na svět dcera Lucie a později syn Jakub, byla v sedmém nebi. Po letech slávy a úspěchu jí však osud uštědřil těžkou ránu, ze které se nikdy úplně nevzpamatovala.

Začátkem 90. let plnila bulvární deníky zpráva o zmizení dcery Mileny Dvorské, Lucie, společně s jejím přítelem Janem, kdesi v zahraničí. Jan Dvorský se prohlásil za mesiáše a založil sektu. Milena Dvorská měla o Lucii a svých vnoučatech jen minimum věrohodných informací. Nevěděla kde žijí a jestli je ještě někdy uvidí.

Životní peripetie herečky Mileny Dvorské nejsou záviděníhodné, a pokud se říká, že žena je v mnohém silnější než muž, je toho právě ona příkladem. Za svou kariéru vytvořila celou řadu krásných filmových, televizních a divadelních rolí. Lidé si jí ale budou navždy pamatovat především jako Marušku z pohádky Byl jednou jeden král.

Herečka Milena Dvorská zemřela 22. prosince 2009.

Milena Dvorská
herečka

Milena Dvorská

* 7. 9. 1938

† 22. 12. 2009


Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 ST 4:3
ŽánrDokument