Obrazový životopis slavných – tentokrát Ladislava Mrkvičky – který v těchto dnech oslavil významné životní jubileum (2008). Režie P. Nosek

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Herec Ladislav Mrkvička se narodil v roce 1939 v Praze. V mládí nic nenasvědčovalo tomu, že by se stal jednou hercem. Nenavštěvoval žádné ochotnické spolky a ani nesnil o kariéře na prknech, která znamenají svět. Zvratem pro jeho životní cestu se stala až nešťastná láska, kterou Ladislav prožil na pražském gymnáziu v době studií. Jeho vyvolená tehdy hrála jednu z hlavních rolí ve filmu Robinsonka. Dívka pro jeho lásku ale neměla pochopení. A tak se Ladislav rozhodl, že se přihlásí na DAMU a až se stane slavným hercem, bude ji přehlížet tak, jako ona jeho přehlížela tenkrát. Už během studií si zahrál v řadě divadelních představení a dostal i několik drobných filmových a televizních rolí. Prvním filmem, kterým na sebe upoutal pozornost, byl Atentát Jiřího Sequense, kde si zahrál jednoho z parašutistů. V období po studiích na DAMU se vydal na putování po městských divadlech, kde sbíral své první herecké zkušenosti.

Od roku 1964 do roku 1970 hrál v pěti filmech, které se všechny následně ocitly v trezoru. Ladislav Mrkvička hrál také v celé řadě pohádek. Malý vzrůst přinesl Ladislavu Mrkvičkovi celou řadu rolí koňských žokejů. Koně po celý život opravdu miloval a sám na natáčení s nimi dodnes rád vzpomíná. Diváci si ho budou pamatovat ze seriálu Dobrá voda nebo z filmu Dostih.

Ladislav Mrkvička také učí herectví na pražské DAMU. Ke konci své kariéry se vrátil tam, kde ho ze začátku podezírali z nedostatku talentu. Dnes už však o svém herectví nikoho přesvědčovat nemusí. Je stále aktivní a plný chuti do nových hereckých příležitostí. Patří mezi naše herecké bardy, a i když nehrál celý život vždy role hlavní, podařilo se mu vytvořit celou řadu hereckých koncertů, na které diváci vzpomínají dodnes.

* 2. 2. 1939


Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 ST 4:3
ŽánrDokument