Obrazový životopis slavných – tentokrát Jiřího Suchého – díky kterému si uvědomíte, jak plyne čas a jak formuje každého z nás (2008). Režie R. Šofr

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Jiří Suchý (1931) je český divadelník, textař, básník, spisovatel, skladatel, hudebník, grafik, výtvarník a sběratel, spoluzakladatel Divadla Na zábradlí a Semaforu. Spolupracoval s Miroslavem Horníčkem, Ivanem Vyskočilem, později vytvořil autorskou dvojici s Jiřím Šlitrem. Po jeho smrti se jeho divadelní partnerkou stala Jitka Molavcová.

Pochází z Plzně. Po několika letech života v Klatovech se rodina přestěhovala do Prahy. Vystudoval střední školu a poté pracoval jako reklamní grafik. Zároveň se věnoval divadlu a hudbě. Psal písňové texty a hrál na kontrabas.

Po absolvování základní vojenské služby se Jiří Suchý věnoval především divadlu. Nejprve působil v Redutě, poté spoluzaložil Divadlo Na zábradlí. V roce 1959 založil spolu s Jiřím Šlitrem a Ferdinandem Havlíkem divadlo Semafor (SEdm MAlých FORem), kde působí dodnes. Toto divadlo se stalo velmi populární, což vedlo k řadě problémů, které vyvrcholily po Suchého podpisu 2000 slov, který později odmítl odvolat. Po roce 1989 se opět stal ředitelem Semaforu. I době největšího rozmachu semaforské slávy se Jiří Suchý nikdy nepřestal věnovat grafické tvorbě. Své aktivity hudební, herecké, textařské i výtvarné se snažil v každém díle propojovat.

Literární činnost Jiřího Suchého je zaměřena především na populární hudbu a divadlo, v menší míře na prózu a poezii. Ta zahrnuje písňové texty nejrůznějších forem a stylů. Vtipné kombinace hovorové a spisovné češtiny ve spojení s humorem působí příjemně a ozdravně. Stejně tomu bylo a je i s prozaickými texty určenými pro divadlo nebo povídkovými prózami, kde se uplatňuje autorův vypravěčský talent.

Jiří Suchý
hudebník, textař

Jiří Suchý

* 1. 10. 1931


Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 ST 4:3
ŽánrDokument