Defilé vojenských hudeb 2008

Ohlédnutí za Mezinárodním festivalem vojenských dechových hudeb v Kroměříži (2008). Režie P. Ryšavý

Po řadu let se malebné město Kroměříž stávalo koncem léta místem tradičního setkávání vojenských orchestrů na Mezinárodním festivalu vojenských hudeb Defilé. V letošním roce se tento festival, který doplňoval řadu významných akcí v regionu, už neuskutečnil. Loňský patnáctý ročník je tak pro tuto chvíli posledním. Abychom si připomněli nejen tuto akci, ale i to, že Kroměříž je místem, kde se střetávaly dějiny, odehrála se řada významných historických událostí a v průběhu let tady vyrostly pozoruhodné památky, dnes zapsané v seznamu UNESCO, zařazujeme v repríze záznam z loňského Defilé.

Tehdy jsme si v souvislosti s festivalem vojenských hudeb připomínali 160. výročí zasedání Ústavodárného říšského sněmu v roce 1848.

Obě události sice dělily desítky let, ale přesto naši průvodci pořadem Monika Brindzáková a Martin Sláma pátrali na zámku i v ulicích Kroměříže, jaké stopy tady sněm zanechal a také po tom, co by mohlo tuto historickou událost se současností spojovat. Co všechno se dozvěděli, vám prozradí právě v repríze našeho pořadu a zároveň také představí účastníky loňského 15. ročníku festivalu Defilé, kterými byly přední vojenské orchestry.

Bylo jich pět ze zahraničí, a to Reprezentační orchestr Józefa Wybického, zastupující polskou armádu, Ústřední hudba rumunské armády, Vojenská hudba Steiermark z Rakouska, Vojenská hudba litevské armády a Královská hudba vzdušných sil belgické armády. Naši domácí scénu reprezentovaly dva orchestry, a to Ústřední hudba Armády České republiky a Vojenská hudba Olomouc.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrHudba