Zoom

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Magazín pro foto a videoamatéry (2009). Připravil O. Kepka

Připravili jsme pro vás novinku na těchto stránkách. V záložce Přehled dílů Ondřejovy filmové školy si můžete ze seznamu vybrat jakýkoliv díl podle jeho názvu a podle tématu a rovnou si jej přehrát (bez ohledu na čas jeho vysílání). Díly OFŠ 1 a OFŠ 2 jsou zde přehledně a chronologicky seřazeny.

Každý záběr, každá fotografie i hudební skladba jsou chráněny tzv. autorským zákonem. Nemůžete jen tak bez souhlasu autora natočit záběry třeba z kalendáře akademického malíře nebo z jeho výstavy, musíte mít od něj souhlas. Mnohdy ale není jasné, co se smí a co se nesmí. Zeptáme se proto odborníka na autorské právo, ředitele agentury Dilia pana Jiřího Srstky, co všechno je chráněno autorským zákonem a co je a není autorské dílo? Co je a co není veřejná produkce?

Opět se seznámíme s další zásadní filmovou profesí. Už víme, kdo je to scenárista, produkční, režisér, kameraman – ale víme přesně, co dělá zvukař? Zdeněk Stropek nám odpoví nejen na tuto otázku, ale i na to, jak může ovlivnit film, výsledek. Největší problém bývá s použitím hudby, která je velmi dobře chráněna právě autorským zákonem. Existují různé verze různých melodií, a tak natáčíte-li film pro veřejnou produkci, myslete kromě toho, kdo hudbu napsal, i také na to, kdo ji zahrál, kdo ji vydal a že někdo vlastní její text. Ostatně, jak se vy budete chovat k druhým autorům – musí se ostatní chovat i k vám…

Přehrát video

Obsah pořadu

Foto © Robert Novák, Daniel Hnát, Petr Procházka, Michal Votava, Jiří Kepka a Ondřej Kepka
Diskuse diváků
 • czechin  •  31. 7. 2018 09:52

  Velmi zajimavy pohled do minulosti filmu i pro laika :)

 • Chanz 29. 8. 2013 15:17

  Jednostranna interpretace

  Pominu zcestny nazor, ze dum nikdo zkopirovat nemuze a hudbu ano a proto by me…

 • Sunny 31. 3. 2012 20:27

  zruste uz ty prasata u koryt

  tak ten specialista "vul" me vazne dostal.. uz takhle me se.e ze muj konicek j…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 13 minut – Rok výroby: 2009 – ST
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu