Zoom

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Magazín pro foto a videoamatéry. Připravili O. Kepka a M. Kučera

Připravili jsme pro vás novinku na těchto stránkách. V záložce Přehled dílů Ondřejovy filmové školy si můžete ze seznamu vybrat jakýkoliv díl podle jeho názvu a podle tématu a rovnou si jej přehrát (bez ohledu na čas jeho vysílání). Díly OFŠ 1 a OFŠ 2 jsou zde přehledně a chronologicky seřazeny.

V minulém dílu jsme se seznámili s různými typy animace. Dnes se už vydáme na cestu vzniku konkrétního, zbrusu nového animovaného filmu, nazvaného Miroslava, který se rodí zajímavým spojením několika různých technik. Než se děti i dospělí budou moci na film s hororovými prvky podívat, čeká tvůrce ještě hodně práce. Vlastně teprve začínají. A u čeho jiného než u scénáře? Bez scénáře ani animovaný film neuděláte. Film obvykle začíná výběrem námětu a pokračuje přes literární scénář až po vznik storyboardu a jeho jednotlivé náležitosti. Ve studiu Anifilmu s námi o této fázi pohovoří režisérka filmu Miroslava Kristina Dufková. Vysvětlí výběr námětu ke svému filmu a obecně výběr námětu vhodného pro animovaný film. Poté nás seznámí s postupem vytvoření literárního scénáře, objasní vznik storyboardu – technického neboli obrázkového scénáře. Nechá nás nahlédnout do svého obrázkového scénáře k filmu Miroslava.

Abychom byli všichni v obraze, jakým způsobem docílit správné a hezké kompozice záběrů při natáčení, podíváme se na další díl Ondřejovy školy s tématem: Kouzlo kompozice obrazu. Dozvíme se základní pravidla pro komponování obrazu, v pohybu i bez pohybu.

Rubrika Autor ZOOMU většinou představuje zajímavé tvůrce amatérských filmů. Někdy jsou zajímaví tím, co dělají, někdy sami o sobě – nebo obojím. Jako paní Eva Benešová, která si z jednopokojového bytu vytvořila videostudio se vší parádou. Jen má potíž s místem – kam dát všechny věcné ceny, které jí už řadu let udělují poroty všech možných festivalů? Kromě řady dalších filmů vytvořila filmy s názvy: Životní role, Vyprávění starého mládence, Selhání pana Ptáka či Lidé ze starých Střešovic a my se na ukázku z některého podíváme… Dozvíme se, proč natočila jen jediný hraný film a proč se mu jinak nevěnuje. Prozradí nám, jak je možné, že manžela filmování naprosto nezajímá, ale i to, že své domácí studio neustále modernizuje a nezůstává pozadu.

V Zoomu vás informujeme také o připravovaných akcích, festivalech a přehlídkách amatérského filmu:
Mohelnické kino amatérských filmů připravilo letos na třetí listopadový víkend opět svůj tradiční dvojfestival.
V pátek 14. listopadu bude v 19 hodin zahájeno soutěžní promítání 33. ročníku oblíbené Filmové písničky. Spolupořadatelem Filmové písničky je známý Festival národů v Ebensee, jehož ředitel Erich Riess v Mohelnici působí již po léta jako předseda mezinárodní poroty.
V sobotu 15. listopadu bude filmařské klání pokračovat bilaterární soutěží toho nejlepšího, co za uplynulou sezonu natočili filmoví amatéři Česka a Rakouska. Česko-rakouská soutěž se koná střídavě v Česku a v rakouském Poysdorfu a její sedmnáctý ročník tedy letos uvidíme v Mohelnici.
Mezinárodní porota vybere nejlepší snímek rakouský a nejlepší film český, určí vítěznou kolekci a vyhlásí cenu poroty. V sobotu večer pak nastane slavnostní vyhlášení výsledků obou soutěží s následným přátelským posezením.

Těšíme se, že v pořadech ZOOM se již brzy objeví filmy vás – diváků Zoomu, vás – videoamatérů. Nezapomínejte posílat své filmy do tří minut do naší divácké soutěže. Její pravidla najdete na této stránce a nejzajímavější snímky budou odměněny měsičně digitálním kompaktním fotoaparátem a ten nejlepší za půl roku digitální FullHD videokamerou. Zatím uvádíme filmy pro inspiraci a jako důkaz, že i úplně krátký film může mít pointu.

Přehrát video

Foto © Robert Novák, Daniel Hnát, Petr Procházka, Michal Votava, Jiří Kepka a Ondřej Kepka
Diskuse diváků
 • czechin  •  31. 7. 2018 09:52

  Velmi zajimavy pohled do minulosti filmu i pro laika :)

 • Chanz 29. 8. 2013 15:17

  Jednostranna interpretace

  Pominu zcestny nazor, ze dum nikdo zkopirovat nemuze a hudbu ano a proto by me…

 • Sunny 31. 3. 2012 20:27

  zruste uz ty prasata u koryt

  tak ten specialista "vul" me vazne dostal.. uz takhle me se.e ze muj konicek j…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2008 – P  ST  4:3
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu