Střih – Věra Flaková

Klikněte pro větší obrázek Možná se podivíte, proč má střih zvláštní kapitolu, ale snad to pochopíte a oceníte, až vám řeknu, že jsme točili bez skriptu. Že nevíte, co to znamená? To je jednoduché: točili jsme bez toho, že by někdo jednotlivé záběry, jejich time cody, přiřazoval k jednotlivým obrazům a vpisoval je do scénářů jednotlivých 26 dílů.

Tedy já se o to snažil, ale pro samé režírování a chození po lese a kácení stromů jsem to dělal nesoustředěně a chaoticky. A chaotický skript je na nic, jako by ani nebyl.

Klikněte pro větší obrázek A tak se stalo, že střihačce Věře Flakové (které nikdo neřekne jinak než Věrka, protože je taková drobná) jsme přinesli přes 50 kazet, ze kterých ona, během týdne, natáhla do počítače před 50 hodin neoznačeného, nepopsaného, materiálu.

A jen samé dřevo a dřevo a detaily dřeva a celky dřeva a les a psi a dřevo a kácení a kácení. Jako když Popelce sesypali dohromady mák, mouku a rýži a ještě k tomu přisypali piliny a hobliny.

Klikněte pro větší obrázek Věra Flaková, jinak manželka kameramana Pravoslava Flaka, podala z nás tří mužů, ač žena, největší výkon. Už proto, že my jsme obrázky do kamery nacpali během dvou týdnů, kdežto ona se tím co jsme natočili probírala a sestavovala z toho 26 dílů skoro pět měsíců – od listopadu 2007 do března 2008.

Proto, když se díváte na seriál Kus dřeva ze stromu a kocháte se neopakovatelným Martinem Patřičným a jeho sbírkou dřeva krásných stromů, vězte, že za tou pohodou jsou pečlivé a trpělivé ruce a oči Věrky Flakové, které patří můj nekonečný dík.

Bedřich Ludvík – spoluautor a režisér seriálu