Průvodci

Hlavní a zásadní průvodcem seriálem Kus dřeva ze stromu je samozřejmě Martin Patřičný. Tento dvaapadesátiletý výtvarník narozený v Praze a žijící dnes kousek za Prahou ve vsi nedaleko Kralup pracuje celý život se dřevem. Proto vám může nabídnout nejen svou celoživotní uměleckou zkušenost s prací se dřevem, ale také svou celoživotní sbírku všemožných dřevin. Jako vedlejší produkt pak berte to, že vám otevře svůj ateliér a nechá vás dívat se, jak pod jeho životem ostrouhanýma rukama vzniká „dřevěná krása“.

Během psaní scénářů si Martin Patřičný stěžoval, že mu v tom „dřevěném seriálu“ chybí žena. Krásná, mladá žena, která by se ho třeba ptala a on by jí moudře odpovídal. Něco takového režiséra Ludvíka přímo děsilo a trvale to odmítal.

Až jednou přišel na návštěvu za dědou jeho vnuk Jirka a Martin Patřičný přišel s nápadem využít ho při natáčení. Stejně se v jeho ateliéru pořád motá a vyrostl tam. Režisér Ludvík natočil několik zkušebních záběrů a pak, po jistém váhání, řekl ano.

A tak, díky Jiříkovi a výpravám s vozíkem a psy do lesa, získal seriál o dřevě další rozměr: rozměr venkovského života, života v rodině, vůni lesa a polí. A ten mu sluší.

Bedřich Ludvík
dramaturg

Bedřich Ludvík

* 1953