Čajkovskij Gala

Záznam slavnostního koncertu z Velkého sálu Kongresového centra Praha z prosince 2008. Výňatky ze slavných a oblíbených skladeb Petra Iljiče Čajkovského Italské Capriccio, Louskáček, Labutí jezero, Evžen Oněgin a další hraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem V. Válkem. Sólisté H. Kaupová – soprán, J. Fogašová – mezzosoprán a A. Jenis – baryton. Režie S. Vaněk

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Petr Iljič Čajkovskij patří k těm umělcům, kteří se dočkali pochopení a uznání svého díla, ještě za svého života a kteří nemuseli tvořit v každodenní nouzi a bídě. Čajkovskij se dožívá mnoha čestných ocenění, mimo jiné doktorátu univerzity v Cambridge, čestného členství v pařížské Akademii umění atd. Čajkovskij navštíví několikrát Prahu a Čechy, jeho přítelem je Antonín Dvořák.

Čajkovského dílo je velmi rozsáhlé. Rostlo od nejjednodušší písně po velká symfonická díla k nejvýraznějším dílům romantického směru v celé světové tvorbě. Výčet Čajkovského skladeb by byl obrovský, k nejznámějším patří šest symfonií, několik předeher, tři klavírní koncerty, houslový koncert D dur, mnoho svit, oper („Evžen Oněgin“ „Piková dáma“, „Panna orleánská"), baletů („Labutí jezero“, „Spící krasavice“, „Louskáček“) a mnoho skladeb komorních a vokálních.

Koncert ČAJKOVSKIJ GALA nabídne výběr těch nejznámějších skladeb a árií, které se stanou pro diváky nezapomenutelným setkáním s tvorbou tohoto slavného skladatele.

Stopáž82 minut
Rok výroby 2008
ŽánrHudba