Perlivé postřehy, rozhovory a situace z festivalu českých filmů – Finále Plzeň

Zlatý ledňáček z Plzně

Když se řekne Plzeň, vybaví si většina lidí zlatavý mok. Filmoví fanoušci ale vědí, že k Plzni patří už jedenadvacátým rokem festival českých filmů Finále. Celý týden (letos od 21. do 27. dubna) se v západočeské metropoli koná ojedinělá bilanční přehlídka českých hraných celovečerních filmů, které měly premiéru od dubna 2007 do dubna 2008, a dokumentů, které vznikly od ledna 2007 do ledna 2008.

Klikněte pro větší obrázek O festivalové dění je rok od roku větší zájem. Loňský ročník, z nějž si odnesly prvenství film Karin Babinské Pusinky a dokument Heleny Třeštíkové (letos je v porotě) Marcela, navštívilo téměř dvaadvacet tisíc diváků. Letos, kdy je na programu především nejbouřlivější desetiletí české kinematografie – šedesátá léta a rok 1968, pocta Evaldu Schormovi, filmy jubilantů, z nichž mnozí dorazí osobně, a díla současných mladých tvůrců, se dá očekávat, že se počet diváků znásobí. Přispěje k tomu i přesun ze stařičkého kina Elektra do nového multikina Cinema City Plzeň.

Klikněte pro větší obrázek V soutěži o Zlatého ledňáčka se utká dvanáct nových českých celovečerních filmů z celkového počtu devatenácti vyrobených. Sedm filmů jejich tvůrci do klání z nejrůznějších důvodů nepřihlásili, ale diváci o ně v Plzni nepřijdou. Vítězný film určí mezinárodní porota, které předsedá Ivo Mathé, bývalý rektor AMU. V soutěži nových dokumentů je jich čtyřiatřicet. Posoudí je rovněž mezinárodní porota v čele s Peterem Kerekesem. Vloni se do distribuce dostal historicky nejvyšší počet dokumentárních snímků, takže cena Zlatý ledňáček bude mít výjimečně vysokou hodnotu.

Klikněte pro větší obrázek Festival připravil filmovou poctu Evaldu Schormovi (letos uplynulo čtvrt století od jeho smrti), kterého si diváci připomenou vybranými filmy. Navíc vychází publikace Mlčenlivý host Evald Schorm s unikátním DVD s několika jeho krátkými filmy. Další sekce se váže ke zlomovému roku 1968. K „osmičkovým“ filmům patří nejen Všichni dobří rodáci, ale také třeba Dějiny na osm (Václav Táborský), Srpen 21 (Evald Schorm), Čs. filmový týdeník číslo 10 Jana Němce V srdci Evropy, zasvěcený Strahovu. Protikladem je úsek Báječní lidé s klikou, uváděný na počest letošních jubilantů v čele s neuvěřitelně činným režisérem Jiřím Krejčíkem, který oslaví 90. narozeniny. Z dalších se diváci mohou těšit na filmové role i osobní účast například Jaromíra Hanzlíka, Juraje Jakubiska, Deany Horváthové, Jiřího Menzela, Dagmar Havlové, Niny Divíškové, Dušana Hanáka nebo Lubomíra Lipského.

Festivalovou lahůdkou bude projekce televizní inscenace Spor z roku 1966, v níž se mladá generace (Jiří Menzel) přela se svými předchůdci (Pavel Kohout). Oba pánové budou ve své polemice po dvaačtyřiceti letech pokračovat.

Ivo Mathé na naši otázku, na co se do Plzně nejvíc těší, odpověděl: „Jako předseda poroty bych měl říci, že na soutěžní i mimosoutěžní přehlídku, ale všechny filmy jsem už pochopitelně viděl. A tak se nejvíc těším na retrospektivu filmů z 60. let. Ty jsem sice také viděl, některé dokonce mnohokrát, ale už je to dávno. Jsem jejich fanda. Neměl bych to asi říkat, ale jsou těžko dosažitelnou metou. Tehdy se stal podle mě doslova zázrak: silná generace se skloubila s ochotou té starší dělat dobré filmy a se zvláštním uvolněním ve společnosti, kdy začala praskat cenzura, přitom nepřestal tok peněz do kinematografie. Vznikly filmy, které nebyly vítány s nadšením, naopak tvrdou kritikou, ale čas ukázal, jak dobré filmy to jsou. Už se nemůže opakovat, aby je tvůrci dělali pod tlakem ideologií a zároveň do nich tekly peníze, takže státní peníze umožnily vznik děl, která status quo státu nepodporovala. Celé to úsilí umocnila generace zhruba stejně starých lidí, k nimž se připojili i jejich kantoři; to se neopakuje.“

Připravila (dk)
Foto archiv Finále Plzeň
Převzato z týdeníku ČT+
Stopáž9 minut
Rok výroby 2008
 P 4:3
ŽánrZábava