Každá vášeň má svou cenu. Milostný příběh, odehrávající se v černošské komunitě v Novém Skotsku na počátku 20. století. Kanadský film.
Hrají: L. Robinsonová, R. S. Francks, E. Clark, D. Searsová, A. Bess a další. Režie: Clément Virgo.

Dokonce i z rodilých Kanaďanů jen málo ví o existenci skutečných černošských vesnic roztroušených po Novém Skotsku, kam se po občanské válce uchylovali černošští uprchlíci z Ameriky. Původem africké rodiny tu žijí ve svých komunitách, muži obstarávají obživu těžkou prací v dolech na sádrovec a jen ti šťastnější se naučí francouzsky, trochu číst a psát a přestěhují se do černošské čtvrti na okraji Halifaxu, aby se pokusili sehnat lepší práci. Vesnička Whylah Falls, kde se roku 1935 odehraje milostný příběh Lyly a Hanka, patří k takovým koloniím. Krásná Lyla, dívka ve věku romantických nadějí právě prochází křestem, když do městečka přijíždí bonviván Hank, jehož jediným cílem je nezašpinit si ruce tvrdou prací v dolech. Hank umí krásně mluvit, svádět úsměvem a hledá snadná vítězství. Lyla, křesťansky vychovaná dívka, která píše básně, se do něj přes varování i výhružky rodičů, dokonce i přes své vlastní přesvědčení, beznadějně zamiluje. Každá vášeň však má svou cenu. Lyla i Hank budou muset každý zaplatit svůj díl.

Film, jehož scénář pochází z pera kanadského spisovatele, básníka, profesora a nakladatele Georga Elliotta Clarkeho, který se celý život věnuje historii a zvláštnostem Nového Skotska, odkud pochází, je nostalgickým návratem ke kultuře části kanadské společnosti. Černošské komunity na jihovýchodě Kanady s jejími gospely a swingovými tancovačkami, o nichž se ví jen málo, mají v Kanadě mnohdy stejně hluboké kořeny jako mnozí bílí obyvatelé. Sám scénář je však víc milostnou básní než prózou, což také vtisklo filmu, jenž dostal pracovní název "Africadia", v režii Clementa Virga, zvláštní, sugestivně poetický ráz.

Napište nám