Laureát Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění se představí v dokumentu režiséra Petra Skaly (2008)

Profesor akademický sochař a výtvarník Stanislav Kolíbal (* 11. prosince 1925, Orlová) působil v letech 1990–1993 jako profesor na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Socha – instalace. Řadí se k významným představitelům českého konceptuálního umění. Dne 28. října 2005 převzal od prezidenta Václava Klause státní vyznamenání Medaile Za zásluhy.

Svá díla vystavoval od roku 1943, samostatně od roku 1949. Mezi nejznámější patří např. reliéfní zeď Československého velvyslanectví v Londýně či pankrácké předmostí Nuselského mostu.

Natáčení portrétu Stanislava Kolíbala se odehrálo v jeho ateliéru v r. 2007. Zamýšlí se nad sebou i svou tvorbou. Ve svém životě musel překonávat řadu překážek, od roku 1973 nesměl vystavovat a tak jeho ateliér se stal výstavní síní. Jako materiál rád používal sádru, kterou jiní umělci pohrdají. Díky okolnostem se stal umělcem, který spíše tvořil pro sebe, jeho dílo má meditativní prvky. V roce 1988 se ocitl v jiném světě, měl možnost svobodně pracovat v západním Berlíně. Jeho nynějším cílem při tvorbě není vyvolávání emocí, naopak chce navodit pocit harmonie, rovnováhy a klidu.

V letošní roce se stal laureátem Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění.

English version

English version

English subtitles

Stanislav Kolíbal
sochař a výtvarník

Stanislav Kolíbal

* 11. 12. 1925


Stopáž25 minut
Rok výroby 2007
 ST 4:3