Jak přežít leteckou havárii
Každý den cestují ve světě letadlem tři miliony lidí. Většina z nás už berou tento způsob dopravy jako naprostou samozřejmost. Ne každý se ale cítí ve výšce deseti tisíc metrů jako doma. Strach z létání je v západním světě druhou nejrozšířenější obavou. Víc nás možná děsí už jen představa, že bychom měli řečnit na veřejnosti. Všeobecně panuje mylný názor, že většina účastníků letecké havárie umírá. Není to ale pravda.Pravděpodobnost, že v letadle zahynete, je velmi malá. Devadesát procent leteckých nehod lze přežít.
V letech 1983 až 2000 havarovalo ve Spojených státech 568 letadel. Z padesáti tří tisíc osob na palubě se jich 95 procent zachránilo. Pořadu nás zavede do uzavřeného světa pravidel letecké bezpečnosti. Na slovo vzatí odborníci nám prozradí, jak přežít leteckou havárii. Jak přestát náraz třísetkilometrovou rychlostí. Jak se zachovat při nouzovém přistání do moře. Co dělat, když na palubě vypukne požár. Jak se dostat z havarovaného stroje živý. A které místo zvyšuje šance na přežití. Tito vědci strávili desítky let zkoumáním hranice mezi životem a smrtí.
Síla nárazu trhne pasažéry ve směru letu. Dolní část těla je připoutána pásem, zatímco se trup a hlava pohybují značnou rychlostí vpřed a naráží do sedadla před sebou. Proto dochází k těžkým zraněním, především hlavy. Zmenšit pravděpodobnost zranění pomáhá takzvaná bezpečnostní poloha. Tato poloha výrazně zvyšuje šanci, že leteckou nehodu přežijete. Nejdůležitější je co nejvíce se předklonit. Když polohu zaujmete, nezlomíte si při nárazu ruce o sedadlo před sebou. Nejpodstatnější však je, že si tímto způsobem chráníte hlavu. Máte-li totiž včas opustit letadlo, musíte zůstat při vědomí...
Takové a mnohé další méně známé triky a doporučení vám nabídnou dokumentaristé BBC.